Muzaffer İzgü´nün 'İçimde Çiçekler Açınca,Kaçak Kız ve Bütün Sabahlarım Senin Olsun'adlı romanlarında soyut işlemler dönemi çocuklarına yönelik egitim amaçlı iletiler
Messeges related to education in Muzaffer İzgü´s books named 'İçimde Çiçekler Açınca,Kaçak Kız and Bütün Sabahlarım Senin Olsun'
  1. Tez No: 226506
  2. Yazar: DUYGU HASİBE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan, bu çalışmanın konusu, ?Muzaffer İzgü'nün ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? ve ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun? adlı kitaplarında yer alan eğitim amaçlı iletilerin sınıflandırılması ve çözümlenmesidir. Amacı ise, bu eserlerde soyut işlemler dönemine(11?15 yaş) yönelik ne gibi iletiler olduğunu görme, eğitimsel yanlarının derecesini araştırma ve bunların işlevlerini değerlendirmektir. Bu çalışmayı, amacına götürebilmek için, giriş bölümünde çocuk kimdir sorusu ele alınmış, edebiyat kavramına ve çocuğun edebiyattaki yerine değinilmiştir. Ayrıca çocuk edebiyatının niteliği üzerinde durulmuş, eğitim sözcüğü açıklanmış ve eğitimin çocuk kitaplarındaki yeri belirtilmiştir. İleti ve iletilerin çocuk kitapları aracılığıyla nasıl bir dili olması gerektiği, alanlarında uzman kişilerin araştırmalarından yararlanarak açıklanmıştır. Ana metin ?Sosyal hayatla ilgili iletiler? ve ?Moral Amaçlı İletiler? olarak iki bölüme ayrılmıştır.Sosyal hayatla ilgili iletiler bölümünde ergenlik psikolojisi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu yüzden yine konunun uzman kişileri tarafından yazılmış kitaplardan faydalanarak, ergenlik dönemi açıklanmıştır. Yazarın ergenin aile ve arkadaş ilişkilerini ele alan, fiziksel, kişilik, duygusal ve ahlak gelişimini de kapsayan iletileriyle bu bilgilerin örtüşüp örtüşmediği incelenmiştir.Moral Amaçlı iletiler bölümünde ise, yazarın genç okuruna göndermek istediği, dünya ve yaşam anlayışına ilişkin iletiler gösterilmiştir. Sonuçta da yazarın iletilerinin, yaşamın gerçeklerinden yola çıkarak, ergenlik döneminde bulunan gençlerin çevreleriyle olan ilişkilerine, kişilik, duygusal ve ahlak gelişimlerine katkıda bulunduğu görülmüştür. Yazarın, gençlerin sıkılmadan takip edebilecekleri bir dil kullandığı görülmüş, ancak kitapta baskıdan kaynaklandığını düşündüğümüz imla hataları ve gereksiz noktalama işaretlerinin yer aldığı saptanmıştır. Ayrıca yazarın günlük konuşma dilinde yer alan ve argo olarak tabir edilen sözcükleri kullanması üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta olmuştur. Son olarak da ergenlik dönemi içinde bulunan çocuklara yönelik daha fazla eserin verilmesi, iletilerin dolaylı yollardan kitabın içeriğinde yer alması, yazarların çocuğun içinde bulunduğu dönemlerin özelliklerini göz önünde bulundurması, bu kitapların niteliklerini daha iyiye götürebilmek için, çocuk kitapları analizine yönelik çalışmalar yapılmalı, bu alanda uzmanlaşmış eleştirmenlerin yetişmesi teşvik edilmesi öneri olarak sunulmuştur.Bu incelememizin sonucunda elde ettiklerimizden hareketle oluşturduğumuz önerilerimizi şöyle sıralayabiliriz:1.Ergenlik döneminde bulunan çocuklarımıza yönelik daha fazla eserin kaleme alınması gerekir.2.Soyut işlemler dönemine yönelik eserlerde, çocuklarımıza yönelik iletilerin dolaylı yoldan kitabın içeriğinde yer alması lazımdır.3.Yazarın çocuğun içinde bulunduğu dönemin özelliklerini göz önünde bulundurmaları önemlidir.4.Çocuk kitaplarının niteliklerini daha iyiye götürebilmek için çocuk kitapları analizine yönelik çalışmaların çoğalması gerekmektedir.5.Bu alanda uzmanlaşmış eleştirmenlerin yetişmesi büyük bir önem taşır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study, which has been prepared as a graduate thesis, is the classification and resolution of the messages related to education in Muzaffer Ezgu?s books named ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun?. The aim, however, is to understand what kind of messages these works include regarding the abstract operation phase (ages 11-15) and to evaluate the functions of these messages. In order to direct this study towards its aim, the question ?Who is a child?? has been analyzed, and the concept of literature along with the place of children in literature have been mentioned. Moreover, the quality of children?s literature has been emphasized, the word ?education ?has been explained, and the role of education in children?s books has been specified. Messages and the style of messages in children?s books have been explained through researches of specialists in the field. The main text is divided into two parts, namely ?Actual Messages? and ?Subjective Messages?.In the actual messages section, the focus is on adolescent psychology. Therefore, the phase of ?adolescence? has been explained with the help of the books, again by specialists in the field. It has been examined whether the messages of the writer, which covers physical, personal, emotional and moral development, as well as family and friend relations of the adolescent matches the information provided.In the section concerning subjective messages, the messages of the writer regarding world and life view, which appeals to a younger audience, have been shown. In conclusion, it has been noted that the messages of the writer contribute to the relations of adolescents with their environment, and to their character, emotional and moral development through the facts of life. The style of the writer is plain, which can easily be followed by young people without causing a boredom of any kind, although certain spelling errors and redundant punctuation have been used, which may have well been typographical errors. Furthermore, the use of colloquial expressions and even slang is another issue which requires consideration. Finally, such suggestions as the production of more works for adolescents, the indirect way by which messages in the books is presented, the consideration of the psychology of the children by the writer, the amelioration of the quality of such books being given special attention; the education of specialized critics being fostered have been made.KEY WORDS: Education, Adolescent, Conduction, Abstract Term, NovelABSTRACT[BAYRAKTAR, Duygu]. [Messages related to education in Muzaffer İzgü?s books entitled ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun??], Samsun, [Master?s Thesis], [2008]The subject matter of this study, which has been prepared as a graduate thesis, is the classification and resolution of the messages related to education in Muzaffer Ezgu?s books named ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun?. The aim, however, is to understand what kind of messages these works include regarding the abstract operation phase (ages 11-15) and to evaluate the functions of these messages. In order to direct this study towards its aim, the question ?Who is a child?? has been analyzed, and the concept of literature along with the place of children in literature have been mentioned. Moreover, the quality of children?s literature has been emphasized, the word ?education ?has been explained, and the role of education in children?s books has been specified. Messages and the style of messages in children?s books have been explained through researches of specialists in the field. The main text is divided into two parts, namely ?Actual Messages? and ?Subjective Messages?.In the actual messages section, the focus is on adolescent psychology. Therefore, the phase of ?adolescence? has been explained with the help of the books, again by specialists in the field. It has been examined whether the messages of the writer, which covers physical, personal, emotional and moral development, as well as family and friend relations of the adolescent matches the information provided.In the section concerning subjective messages, the messages of the writer regarding world and life view, which appeals to a younger audience, have been shown. In conclusion, it has been noted that the messages of the writer contribute to the relations of adolescents with their environment, and to their character, emotional and moral development through the facts of life. The style of the writer is plain, which can easily be followed by young people without causing a boredom of any kind, although certain spelling errors and redundant punctuation have been used, which may have well been typographical errors. Furthermore, the use of colloquial expressions and even slang is another issue which requires consideration. Finally, such suggestions as the production of more works for adolescents, the indirect way by which messages in the books is presented, the consideration of the psychology of the children by the writer, the amelioration of the quality of such books being given special attention; the education of specialized critics being fostered have been made.KEY WORDS: Education, Adolescent, Conduction, Abstract Term, NovelABSTRACT[BAYRAKTAR, Duygu]. [Messages related to education in Muzaffer İzgü?s books entitled ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun??], Samsun, [Master?s Thesis], [2008]The subject matter of this study, which has been prepared as a graduate thesis, is the classification and resolution of the messages related to education in Muzaffer Ezgu?s books named ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun?. The aim, however, is to understand what kind of messages these works include regarding the abstract operation phase (ages 11-15) and to evaluate the functions of these messages. In order to direct this study towards its aim, the question ?Who is a child?? has been analyzed, and the concept of literature along with the place of children in literature have been mentioned. Moreover, the quality of children?s literature has been emphasized, the word ?education ?has been explained, and the role of education in children?s books has been specified. Messages and the style of messages in children?s books have been explained through researches of specialists in the field. The main text is divided into two parts, namely ?Actual Messages? and ?Subjective Messages?.In the actual messages section, the focus is on adolescent psychology. Therefore, the phase of ?adolescence? has been explained with the help of the books, again by specialists in the field. It has been examined whether the messages of the writer, which covers physical, personal, emotional and moral development, as well as family and friend relations of the adolescent matches the information provided.In the section concerning subjective messages, the messages of the writer regarding world and life view, which appeals to a younger audience, have been shown. In conclusion, it has been noted that the messages of the writer contribute to the relations of adolescents with their environment, and to their character, emotional and moral development through the facts of life. The style of the writer is plain, which can easily be followed by young people without causing a boredom of any kind, although certain spelling errors and redundant punctuation have been used, which may have well been typographical errors. Furthermore, the use of colloquial expressions and even slang is another issue which requires consideration. Finally, such suggestions as the production of more works for adolescents, the indirect way by which messages in the books is presented, the consideration of the psychology of the children by the writer, the amelioration of the quality of such books being given special attention; the education of specialized critics being fostered have been made.KEY WORDS: Education, Adolescent, Conduction, Abstract Term, NovelABSTRACT[BAYRAKTAR, Duygu]. [Messages related to education in Muzaffer İzgü?s books entitled ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun??], Samsun, [Master?s Thesis], [2008]The subject matter of this study, which has been prepared as a graduate thesis, is the classification and resolution of the messages related to education in Muzaffer Ezgu?s books named ?İçimde Çiçekler Açınca?, ?Kaçak Kız? and ?Bütün Sabahlarım Senin Olsun?. The aim, however, is to understand what kind of messages these works include regarding the abstract operation phase (ages 11-15) and to evaluate the functions of these messages. In order to direct this study towards its aim, the question ?Who is a child?? has been analyzed, and the concept of literature along with the place of children in literature have been mentioned. Moreover, the quality of children?s literature has been emphasized, the word ?education ?has been explained, and the role of education in children?s books has been specified. Messages and the style of messages in children?s books have been explained through researches of specialists in the field. The main text is divided into two parts, namely ?Actual Messages? and ?Subjective Messages?.In the actual messages section, the focus is on adolescent psychology. Therefore, the phase of ?adolescence? has been explained with the help of the books, again by specialists in the field. It has been examined whether the messages of the writer, which covers physical, personal, emotional and moral development, as well as family and friend relations of the adolescent matches the information provided.In the section concerning subjective messages, the messages of the writer regarding world and life view, which appeals to a younger audience, have been shown. In conclusion, it has been noted that the messages of the writer contribute to the relations of adolescents with their environment, and to their character, emotional and moral development through the facts of life. The style of the writer is plain, which can easily be followed by young people without causing a boredom of any kind, although certain spelling errors and redundant punctuation have been used, which may have well been typographical errors. Furthermore, the use of colloquial expressions and even slang is another issue which requires consideration. Finally, such suggestions as the production of more works for adolescents, the indirect way by which messages in the books is presented, the consideration of the psychology of the children by the writer, the amelioration of the quality of such books being given special attention; the education of specialized critics being fostered have been made.KEY WORDS: Education, Adolescent, Conduction, Abstract Term, Novel