Comparative investigation of event-related potentials elicited by the stroop effect and event-related potentials elicited by color conflict
Stroop çelişkisi ile ortaya çıkan olay-ilişkili potansiyellerin renk çelişkisi ile ortaya çıkan olay-ilişkili potansiyellerle karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 573050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABUR ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bilişsel ve deneysel psikolojinin temel ilgi alanı, insan davranış sistemidir. Bilişsel kontrol bu sistemin temel özelliğidir ve bu özelliğin nöral mekanizmalarını incelemek bu tür çalışmalarda önemli ve objektif yöntemdir. Bilişsel kontrolü incelemek için önde gelen yöntemlerden biri de Stroop etkisidir. Literatürde karşılaştığımız çalışmalar, çeşitli Olaya İlişkin Potansiyel (OİP) bileşenlerinde alışkanlık etkilerine neden olabilecek, uyumlu ve uyumsuz uyaranlar için farklı setler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu tezin amacı, bilişsel kontrolü, Stroop testi bağlamında, standart oddball paradigması ile OİPleri kaydederek incelemektir. Yedi OİP bileşeninin genlik ve latansları, ortalaması alınmış verilerde incelenmiş ve uyaran tipleri arasında karşılaştırılmıştır. N1 genliği ve latansı dört uyaran için farklı değildi. P2, N2 ve P3b latansları uyumsuz kelimeler için uyumsuz çubuklarınkinden anlamlı olarak daha uzundu. Bu bulgular, Stroop çelişkisinin uyaran değerlendirmesinin erken aşamalarında işlendiğini göstermektedir. Uyumsuz çubuk ve kelimelerin P3b cevapları, standart bir oddball paradigmasından beklenildiği gibi, sırasıyla uyumlu çubuk ve kelimelerden anlamlı olarak daha uzun ve daha büyüktü. N450-LPC kompleksi algı sonrası mekanizmaların bir yansıtıcısı olarak sadece uyumsuz kelimelerde kaydedildi. Uyaran çeşitleri arasında, sadece uyumlu çubuklar, herhangi bir anlamsal boyuta veya renk çelişkisine sahip olmadıkları için LPN yanıtı oluşturmadı.
Özet (Çeviri)
Main interest of cognitive and experimental psychology is the human behavior system. Cognitive control is the key aspect of this system and investigating its neural mechanisms is an important objective method in such studies. One of the prominent methods of studying cognitive control is the Stroop effect. The studies we have met in the literature used different sets for congruent and incongruent stimuli, which could cause habituation effects at various ERP components. The aim of this thesis was to examine the cognitive control in the context of the Stroop task by recording event-related potentials with a standard oddball paradigm. Amplitudes and latencies of the seven ERP components were examined in the averaged data and compared between stimulus types. N1 was not different for four stimuli in terms of amplitude and latency. Latencies of P2, N2 and P3b were significantly longer for incongruent words than that of incongruent bars. These findings suggest that Stroop conflict is processed at early stages of stimulus evaluation. Incongruent bars and words enhanced significantly longer and larger P3b responses than congruent bars and words, respectively, as expected from a standard oddball paradigm. N450-LPC complex was recorded only for incongruent words as a reflector of post-perceptual mechanisms. Among the stimulus types, only congruent bars did not evoke an LPN response since they did not have any semantic dimension or a color conflict.