Sağlık çalışanlarının beyaz kod uygulamalarına bakış açılarının incelenmesi: Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde bir araştırma
Examination of healthcare employees' perspectives on white code practices:a research in Afyonkarahisar State Hospital
- Tez No: 573051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YALÇIN İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son zamanlarda sağlık personeline yönelik şiddet olayları artış göstermektedir. Şiddet olaylarındaki artışlara nasıl önlem alınabileceğine yönelik çalışmaların sayısını da arttırmaktadır. Sağlık personelinin maruz kaldığı şiddet anında başvurabilecekleri yardım sistemi“Beyaz Kod”adıyla oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasında Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde beyaz kod uygulamasına başvurulmuş 109 şiddet vakası incelenmiştir. Beyaz kod vakası yaşayan personele tarafımızdan hazırlanan anket uygulaması yapılmıştır. Hazırlanan anketin uygulanması için Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Etik Kurulu'ndan izin alınmıştır. Anket formu uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenerek uygulanabilir hale getirilmiştir.“Beyaz Kod Çalışma Formu”bildirimi yapan sağlık personeline gönüllülük esasına göre anket şeklinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri analiz edilmek üzere SPSS programına kaydedilmiştir. Elde edilen veriler analiz yapılabilecek hale getirilmiştir. Sayısal olmayan veriler sayısallaştırılmıştır. Veriler programa kaydettikten sonra tanımlayıcı istatistikler frekans (n), yüzde (%), ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, violence against health personnel is increasing. Correspondingly, the number of studies on precautions that can be taken against the violence is increasing. An emergency help system called“White Code (Beyaz Kod)”that health personnel can get help was established. In this study/thesis, 109 violence cases that White Code system was used at Afyonkarahisar Public Hospital were investigated. The personnel that used White Code were questionnaire by the survey prepared by us/me. The permission to conduct the survey was obtained from Afyonkarahisar City Health Administrative Ethics Committee. The Survey questionnaire was edited and made feasible by experts' opinions. The personnel that made“White Code Questionnaire”notice was asked the questions on a volunteer basis. The data from the surveys were uploaded to SPSS (Statistical Packages for the Social Science) application to analyze. The result data were prepared to analyze again. Non-numeric data was digitized. Then, the data was classified as complementary statistics such as frequency (n), percentage (%), mean, standard deviation, minimum and maximum values. Ki Kare Test was used to compare two categorical independent variables. To determine the level of relationship, Phi and Cramer's V coefficient used as base and statistical significance was estimated at p < 0,05 level. As the result of the researches, 63.3% of the personnel that was surveyed was female and 36.7% was male. The average age of the personnel was 35.67; and 43.1% of the personnel had post graduate degree. It is determined that most of the violence incidences happened in the Emergency Department, and especially general practitioners and nurses were abused verbally. Furthermore, mostly unconscious male relatives of patients were involved in the violence incidences. The main reason underlying those violence incidences was determined to be long waiting times for treatment. As a conclusion, we believe the possibility of violence incidences can be decreased by raising awareness of patients' relatives and implementing appropriate policies. Also, by employing more experienced staff (such as older and more senior personnel) and shortening the length of shifts at units like Emergency Departments that people are under high stress, these problems can be prevented more effectively.