Arap dilinde mecrûrât ve Fetih sûresindeki tatbîki
Mecruat in arabic language end it's practice in Fetih surah
- Tez No: 573053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD ALKHALIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arap dili, insanların dikkatini celbetme hususunda gayet zengin bir dildir. Bu dilin bir alt dalı olan Nahiv İlmi ise, kendisiyle iʻrab, bina ve bunların dışındaki Arapça terkipler (birleşimler)'in hallerinin bilinmesine dayananan bir takım kural ve kanunları olan ve cümlede kullanılan kelimelerin son harekesini inceleyen bir ilim dalıdır. Bu ilim dalının belli bir bölümünü de Mecrûrâtlar (esreli okunması gereken isimler) konusu oluşturmaktadır. Arap dilinde, Mecrûrâtlar konusu ise üç ana başlık altında sıralanmaktadır. Bunlar; harfi cerler, izâfet ve tabî'ler konusudur. Biz de bu çalışmamızda mecrûrâtlar konusunu ele alarak Fetih Sûresi bağlamında inceledik. Ayrıca mecrûrâtlar konusuna geçmeden önce Nahiv ilminin önemi, kelimenin kısımları olan fiiller, isimler ve harfleri ele alarak, bunlardan oluşan cümleler ve öğelerini (i'rab, amil, ma'mul) işledik.
Özet (Çeviri)
Arabic is a guite rich language to take attention of people. Nahiv (syntax) is a science (which teaches the function of words and indicates the last situations after suffix) that has some grammar rules according to l'rab (suffix), Bina (construction of words) and conflate situations. Besides, it analysis the last vowel of point. Nahiv is mostly based on macrurat (nouns that should be pronounce with Esre (it's a sign that indicates how to read a consonant). Mecrûrât also devides in three parts; harfi cerler ( helps us to distinguish noun and verb, it only can be seen in nouns), izâfet (relativity) and tabii (regular word). In this study, we showed the importance of Nahiv science and we did analyzed the items (verbs, nouns and tetters) of sentence based on I'rab, Amil (it is a word that makes the diffirence after added in front of any word) and Mamul grmmer rules (it is the word which been changed, right after amil added to word) , according to samples in Fetih Sura.