Masa tenisi sporcularının dikkat becerilerinin sedanterlerle karşılaştırılması
Comparison of the attention skills of the athletes with the sedentary
- Tez No: 573056
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma masa tenisi sporcularının dikkat becerilerinin sedanterlerle karşılaştırılması amacıyla, Kahramanmaraş ilinde masa tenisi oynayan ve oynamayan 9-18 yaşlarında 200 kişi ile yapılmıştır. Araştırmaya katılanların dikkat düzeylerinin belirlenmesinde Bourdon dikkat testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, masa tenisi oynayanların Bourdon dikkat testinde daha başarılı olduğu ve masa tenisi oynamanın bireylerin dikkat düzeyini olumlu bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca Bourdon dikkat testi başarısının, cinsiyete, masa tenisi oynama süresine, cevaplama süresine ve deneklerin yaşına göre farklılık gösterdiği, buna karşılık, deneklerin boy, kilo ve eğitim düzeylerinin test başarısında etkili olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Bourdon dikkat testini cevaplama sürelerinin masa tenisi oynama durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği ve masa tenisi oynayanların daha hızlı bir şekilde testi bitirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the attention skills of table tennis athletes to sedentaries with 200 people between the ages of 9-18 who played and did not play table tennis in Kahramanmaraş. The Bourdon attention test was used to determine the attention levels of the participants. Obtained data were analyzed by independent sample t test and one way analysis of variance (ANOVA). As a result of the study, it was found that table tennis players were more successful in the Bourdon attention test and playing table tennis had a positive effect on the attention level of individuals. In addition, the success of the Bourdon attention test varies according to gender, time to play table tennis, time to answer the test, and age of subjects. However, it was found that the height, weight and education levels of the subjects were not effective on the test success. However, it was found that the response time of the Bourdon attention test showed a statistically significant difference according to table tennis playing status and table tennis players completed the test more quickly.