Çukurova koşullarında lizimetre yöntemiyle mısır bitki su tüketiminin ve bitki katsayılarının belirlenmesi
Determination of maize evapotranspiration and plant coefficients by using lysimeter methods in Çukurova region
- Tez No: 573062
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Çukurova koşullarında, 28.04.2012 ile 02.09.2012 tarihleri arasında, lizimetre yöntemi kullanılarak mısır bitki su tüketimini ve bitki katsayılarını belirlemek amacıyla Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada Dekalb 6589 mısır çeşidi kullanılmıştır. A sınıfı buharlaşma kabı ile elde edilen yığışımlı buharlaşma değerleri kullanılarak sulama suyu miktarları hesaplanmış ve 7-8 gün aralıkla sulamalar yapılmıştır. Bitki katsayılarının eldesi için FAO yaklaşımları kullanılarak çim kıyas bitki su tüketimlerinin kestirimi yapılmıştır. Mısır bitkisinin yığışımlı gerçek su tüketim değerleri tartılı lizimetre yöntemine göre 618.2 mm ve su bütçesi yöntemine göre ise 488.8 mm olarak belirlenmiştir. FAO-56 Penman Monteith (FAO-56 PM) yöntemine göre mevsimlik kıyas bitki su tüketim değeri ise 609.8 mm olarak kestirilmiştir. FAO-56 PM kıyas bitki su tüketimi yöntemi dikkate alınarak belirlenen bitki katsayıları başlanğıç dönemi için 0.26, bitki gelişme dönemi için 1.49 ve dönem sonu için ise 0.23 olarak saptanmıştır. Mısır bitkisinin dane verimi yaklaşık 600 kg/da, 1000 dane ağırlığı 291.6 g, en yüksek yaprak alan indeksi (LAI) değeri 4.57, kuru madde miktarı 3154.86 g/m2 ve hasat indeksi (HI) değeri ise 0.19 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Agricultural Structures and Irrigation between 28.04.2012 and 02.09.2012 in order to determine maize evapotranspiration and crop coefficients by using lysimeter method under Çukurova conditions. Dekalb 6589 maize variety was used in the study. The amount of irrigation water was calculated by using the cumulative evaporation values obtained with Class A pan and irrigation interval changed between was 7-8 days. The comparison of grass water consumption was estimated by using FAO approaches for obtaining plant coefficients. The cumulative actual evapotranspiration value of maize was determined as 618.2 mm by using the weighted lysimeter method and 488.8 mm by using the water budget method. Seasonal reference evapotranspiration value was estimated as 609.8 mm according to FAO-56 Penman Monteith (FAO-56 PM) method. The plant coefficient (kc) values were determined by using FAO-56 PM method as 0.26 for the beginning period, 1.49 for the plant development period and 0.23 for the end of the period. Grain yield of maize was found approximately 600 kg/da, 1000 grain weight was 291.6 g, highest leaf area index (LAI) value was 4.57, dry matter amount was 3154.86 g/m2 and harvest index (HI) value was 0.19.