Mobilya üretimi yapılan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir alan araştırması
A field research on occupational health and safety in workplaces producing furniture
  1. Tez No: 573063
  2. Yazar: FARUK ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde el işçiliğinin yerini makinelerin alması mobilya üretimi yapan atölyelerde kaza riskini artmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda (İSG)“TEHLİKELİ”sınıfta olan mobilya imalat sektörü birçok riski de bünyesinde bulundurmaktadır. Bu riskler çalışanların güvenliğini tehdit etmekte, iş verimini ve kalitesini düşürmektedir. Bu risklerin asgariye indirilmesi ise işveren ve çalışanların İSG kuralarına uymalarına bağlıdır. Bu yüzden mobilya üreticilerinin algılarının tespiti ve İSG kültürünün ne derecede önemsendiği konuları oldukça önemlidir. Önceki çalışmalara bakıldığında sektörle ilgili işletme yetkililerinin İSG algılarının nasıl olduğuna yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; mobilya sektöründeki işverenlerin İSG konusundaki algılarını, konuya bakışlarını yine çalışanların İSG'ye uyumunu, yaşadıkları güçlükleri/engelleri, yapılması gereken çalışmaları belirlemektir. Türkiye'de mobilya üretiminin yoğun olduğu beş il seçilmiş ve her ilde işletmelerdeki otuz işverene sorulan yirmi soruya verdikleri cevaplarla veri elde edilmeye çalışılmıştır. Veriler; sektörde gelişmiş olan İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri ve Gaziantep illerinde toplamda 150 işverenle yüz yüze anket uygulaması sonucunda elde edilmiştir. Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda; işverenlerin İSG konusunun önemini anlamış olmasına rağmen çalışanların kurallara uymamasından bu konuda istenen sonucu alamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the risk of accidents has increased in the workshops producing furniture due to the replacement of hand craftsmanship by the machines. In the Occupational Health and Safety (OHS) law No. 6331, the furniture manufacturing sector, which is classified as furniture“DANGEROUS”class, also involves many risks. The perception of furniture manufacturers and the importance of OHS culture is very important. When the previous studies are examined, no study has been found about how OHS perceptions of the operating authorities related to the sector are. The aim of this study is to investigate the perception of OHS of the employers who produce furniture, their attitudes towards the issue and the difficulties / barriers experienced by the employees. Production of furniture made of five selected provinces in Turkey and data intensive as the answers given to questions asked twenty to thirty employers in businesses of all provinces are trying to achieve. Statistical data were obtained from face to face surveys with 150 employers in Istanbul, Ankara, Bursa, Kayseri and Gaziantep. The data obtained as a result of the survey was interpreted by converting to statistical values on computer and analyzing. As a result of the study, it is seen that although employers have understood the importance of OHS issue, the employees do not get the desired result on the subject of non-compliance with the rules.