Farklı Ceratitis capitata Wied. (diptera: tephritidae) populasyonlarının bazı insektisitlere karşı direnç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of resistance levels of Ceratitis capitata Wied. (diptera: tephritidae) populations against some insecticides
  1. Tez No: 573072
  2. Yazar: DİNDAR İŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde belirlenmiş 8 farklı bölgelerde yoğun ilaçlama yapılmasına rağmen kimyasal mücadelesinde başarı elde edilemeyen C. capitata popülasyonlarının esfenvalerate, spinosad, tau-fluvalinate, malathion etkili maddeli insektisitlere karşı direnç düzeyleri bioassay ve biyokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Hassas ve tarla popülasyonlarının LC50 değerlerine bağlı olarak esfenvalerate, spinosad, tau-fluvalinate ve malathion insektisitleri için popülasyonlarda belirlenen direnç düzeyleri sırasıyla 10.16-23.81, 1.75-3.02, 3.10-12.40, 2.75-7.54 kat arasında saptanmıştır. Farklı C.capitata popülasyonlarının esteraz ve glutathion S-transferaz (GST) enzim değerleri kinetik olarak okunmuştur. Tarla popülasyonlarının esteraz ve glutathion S-transferaz enzim değerleri sırasıyla 1.69-3.36 ve 2.19-2.34 mOD/min/mg protein arasında bulunmuştur. Hassas popülasyon için ise bu enzim değerleri 0.86 ve 2.20 mOD/min/mg protein olarak belirlenmiştir. Biyokimyasal çalışma sonucuna göre esteraz enzimi direnç gelişiminde istatistiksel açıdan önemli bulunurken GST enzimi önemsiz bulunmuştur. Akdeniz meyvesineğinin mücadelesinde kullanılan bu ilaçlar tarla dozlarında bahçede meyve ağaçlarına püskürtülmüştür. Uygulamadan sonraki 1, 4, 7 ve 10.günlerde bahçeden örnek meyveler alınmıştır. Bu meyveler özel kafeslerde meyvesineği erginleri ile 24 saat aynı ortamda bırakılarak ölüm oranları incelenmiştir. Meyvesineğinin ölüm oranları 1, 4 ve 7. günlerde önemli bulunmuştur. Hiçbir ilaç 10. günde bir ölüme neden olmamıştır. Bu deneme sırasında ortamda bırakılan meyvelerden larva elde edilmiş olup ilaçlar arasında larva sayıları bakımından da bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, despite the intensive spraying in 8 different regions determined in the Eastern Mediterranean Region, the resistance levels of C. capitata populations that could not be successful in chemical control were determined by bioassay and biochemical methods. Depending on the LC50 values of sensitive and field populations, resistance levels for esfenvalerate, spinosad, tau-fluvalinate and malathion insecticides were found to be 10.16-23.81, 1.75-3.02, 3.10-12.40, 2.75-7.54 fold, respectively. The esterase and glutathion S-transferase (GST) enzyme values of different C.capitata populations were read kinetically. The esterase and glutathion S-transferase enzyme values of the field populations were found between 1.69-3.36 and 2.19-2.34 mOD / min / mg protein, respectively. For the sensitive population, these enzyme values were determined as 0.86 and 2.20 mOD / min / mg protein. According to the biochemical study, the esterase enzyme was found to be statistically significant in the development of resistance while the GST enzyme was insignificant. These insecticides used in the control of Mediterranean berries are sprayed on fruit trees in the garden at field doses. On selected days (1-4-7-10) sample fruit was taken from the garden. These fruits were left in special cages for 24 hours in the same environment and the mortality rates were examined. The mortality rates of the fruit were found to be significant on the 1st, 4th and 7th days, but not on the 10th day. During this experiment larvae were obtained from the fruits left in the environment. There was no difference in the number of larvae obtained from fruit which pesticide applied.