Düzce koşullarında yetiştirilen yer fıstığının verim ve kalitesi üzerine farklı sulama aralıklarının etkileri
Effects of different irrigation intervals on the yield and quality of peanuts grown in Düzce conditions
  1. Tez No: 573074
  2. Yazar: FATİH SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Düzce İli Merkez İlçesinde, farklı sulama aralıklarında, yağmurlama sulama yöntemi ile sulanan yer fıstığının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede 4 farklı sulama aralığı düzeyi uygulanmıştır (S0: sulamasız, S1: 7 gün, S2: 12 gün, S3: ardışık alternatifli 7-12 gün). Sulama konularına A sınıfı buharlaşma kabından buharlaşan su miktarının tamamı verilerek uygulanmıştır. FAO Penman – Monteith yöntemine göre referans bitki su tüketimi (ET0) 484.9 mm bulunmuştur. Yer fıstığında gerçek bitki su tüketimi (ETC) değerleri 322.4-666.7 mm arasında değişim göstermiştir. A sınıfı buharlaşma kabından olan mevsimlik buharlaşma miktarı (Ep) 603.6 mm olarak ölçülmüştür. A sınıfı buharlaşma kabından yararlanılarak belirlenen mevsimli referans bitki su tüketimi ise 513.1 mm'dir. Çalışma sonuçlarına göre kabuklu tane verimi değerleri 262.2-400.6 kg/da, bitki başına düşen ortalama kapsül sayısı değerleri 25-33 adet/bitki, iç oranı değerleri % 57.4-70.8, 100 tohum ağırlığı değerleri 103.5-112.8 g, yağ oranı değerleri % 45.1-51.4, protein oranları % 18.4-25.6 arasında değişim göstermiştir. Sulama aralığı ile verim, iç oranı, yağ oranı ve protein oranları arasında istatistiksel olarak önemli ilişki olduğu, ardışık alternatifli 7-12 gün sulama aralıklı konunun öne çıktığı anlaşılmıştır. 2019, 59 SAYFA ANAHTAR KELİMELER: Yer fıstığı, Bitki su tüketimi, A sınıfı buharlaşma kabı, Yağmurlama sulama, Sulama aralığı
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the year of 2018 in the Central District of Düzce province in order to determine the yield and quality characteristics of peanuts irrigated by sprinkler irrigation method in different irrigation intervals. The research was conducted with 3 repetitions according to the random blocks trial pattern. Four different irrigation intervals were applied in the experiment (S0: without irrigation, S1: 7 days, S2: 12 days, S3: 7-12 days with consecutive alternatives). Irrigation subjects were applied by giving the total amount of water evaporated from a Class A pan. According to the FAO Penman – Monteith method, the reference plant water consumption (ET0) was found to be 484.9 mm. Actual plant water consumption (ETC) values in peanuts ranged from 322.4 to 666.7 mm. In addition, the seasonal evaporation amount (Ep) from Class A pan was measured as 603.6 mm, and the seasonal reference plant water consumption determined by using the Class A pan was determined as 513.1 mm. According to the results of the study, shell grain yield values ranged from 262.2 to 400.6 kg/da, average number of capsules per plant values ranged from 25 to 33 units/plant, internal ratio values ranged from 57.4 to 70.8%, 100 seed weight values ranged from 103.5 to 112.8 g, fat ratio values ranged from 45.1 to 51.4%, protein ratios ranged from 18.4 to 25.6%. It was found that there was a statistically significant relationship between irrigation interval and yield, internal rate, oil and protein ratios; and consecutive alternating irrigation interval of 7-12 days was the most prominent issue. 2019, 59 PAGE KEYWORDS: Peanut, Evapotranspiration, A class pan evaporation, Sprinkler irrigation, Irrigation interval