Kalça adduktör kas yaralanması olan ve olmayan sporcularda kalça çevresi kas kuvveti, dinamik valgus açısı ve fonksiyonel seviyenin karşılaştırılması
Comparison of hip muscle strength, dynamic valgus and functional level in athletes with and without hip adductor strain
  1. Tez No: 573083
  2. Yazar: EZGİ ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜNEY DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı kalça adduktör kas yaralanmasına (AKY) sahip sporcuların tek bacak çömelme sırasında diz valgus açı, kalça çevresi kas kuvveti ve fonksiyonel düzeylerini sağlıklı sporcular ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 26 AKY'li adölesan sporcu ve aynı yaş, boy, vücut ağırlığı ve spor branşına sahip 26 sağlıklı sporcu dahil edildi. Tek ayak üzerinde çömelme aktivitesi sırasında frontal ve sagital planda yerleştirilmiş kameralar ile Frontal Düzlem İzdüşüm Açıları (FDİA) kaydedildi. Kinovea yazılımı ile diz FDİA (diz valgus açısı), kalça FDİA ve gövde açısı analiz edildi. Kalça çevresi kas kuvvetleri el-dinamometresi ile değerlendirilerek, rölatif kuvvet değerleri (N.m/kg) karşılaştırıldı. Adduktör sıkıştırma kuvveti stabilizer ile değerlendirildi. Fonksiyonel seviye Kalça Değerlendirme Skoru (KDS) ile ve ağrı şiddeti Görsel Analog Skala ile belirlendi. Her iki grubun demografik özellikleri birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of study was to compare the knee valgus during single leg squat (SLS), the hip muscle strength and functional levels between athletes with Adductor Strain (AS) and healthy controls. Twenty-six adolescent athletes with AS and 26 healthy athletes at the same age, height, body weight and sports branch were included in the study. Frontal plane projection angle (FPPA) was calculated during SLS task with two cameras placed on frontal and sagittal plane. Knee FPPA (knee valgus), hip FPPA and trunk lateral flexion were analyzed using Kinovea Software. Isometric hip strength was measured with hand held dynamometer and relative strength values (N.m/ kg) were used for group comparisons. Stabilizer was used to evaluate the adductor squeeze strength. Hip Outcome Score (HOS) was used to determine functional levels and Visual Analog Scale for pain level. Demographic characteristics were similar between groups (p> 0.05). Adductor squeeze test results were lower in AS group when compared to controls.