Futbolcularda kalça addüktör ve abdüktör kas kuvvet oranının sportif performans parametreleri ile ilişkisi
The relationship of hip adductor and abductor muscle force ratio and sports performance parameters in football players
  1. Tez No: 695097
  2. Yazar: FATİH EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Futbolun doğası gereği sık yapılan ani yön değiştirmeler ve hızlı sprintler gibi hareketler, özellikle kalça addüktör ve abdüktor kaslarının aşırı kullanımını gerektirmektedir. Bu kas grubunun kuvvet oranları sporcularda hem performans ile hem de tüm vücutta yaralanma riskleriyle ilişkili olması muhtemeldir. Bu nedenle bu çalışmada amaç, futbolcuların kalça addüksiyon / abdüksiyon kuvvet oranının sportif performans parametreleri ve bir sezon boyunca yaralanma insidansı ile ilişkisini araştırmaktı. Araştırmaya 30 profesyonel erkek futbolcu (25,7 ± 4,8 yıl, 180,7 ± 8,3 cm 77,6 ± 7,7 kg) dahil edildi. Sporcuların esneklikleri otur-uzan testi ile; sıçrama performansları vertikal squat sıçrama testi ile, enduransları 1000 metre koşu testi ile, dinamik dengeleri Y denge testi ile kalça addüktör-abdüktör kas kuvvetleri ise GroinBar™ ile değerlendirildi. Sporcuların yaralanma insidansları bir yıl boyunca takip edildi ve bölgesine, şekline ve şiddetine göre kayıt edildi. Araştırma sonunda sıçrama mesafesi ile dominant ve non-dominant kalça abdüktör kuvvetleri arasında pozitif yönde, orta kuvvette (r=0,514, p=0,004 ve r=0,504, p=0,005); dominant taraf Y denge posterolateral uzanma ile non-dominant taraf kalça addüktör maksimum kuvveti/abdüktör maksimum kuvveti oranı arasında ters yönde, zayıf-orta kuvvette, (r=-0,371, p=0,044); non-dominant taraf Y denge posterolateral uzanma ile dominant ve non-dominant taraf addüktör maksimum kuvveti/abdüktör maksimum kuvveti oranları arasında ters yönde, orta kuvvette, (r=-0,446, p=0,014 ve r=-0,429, p=0,018) istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Kuvvet oranlarının yaralanmaya ait olan özelliklerle ilişkisinde abdüktör kasların imbalansı ile temassız bölgesel yaralanmaların süresi arasında pozitif yönde, zayıf-orta kuvvette, (r=0,362, p=0,049); non-dominant kalça abdüktör/addüktör kasların kuvvet oranı ile tüm yaralanmalardan vücudu etkileyenlerin süresi arasında zıt yönde, zayıf-orta kuvvette (r=-0,367, p=0,046) ve tüm yaralanmalardan vücudu etkileyenlerin sebep olduğu maç kaçırma süresi arasında zıt yönde, zayıf-orta kuvvette (r=-0,362, p=0,049) istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Bu sonuçlarla kalça addüktör ve abdüktör kas kuvvetlerinin ve oranlarının futbolcularda özellikle sıçrama ve denge performanslarına etkileri olduğu ve yaralanma riski ile süresini arttırabildiği söylenebilir. Sportif performans değerlendirmelerinde kalça çevresi kas kuvveti değerlendirmesi ve antrenman programlarında bu doğrultuda planlamalar yapılmasının önemli olacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Due to the nature of football, movements such as sudden changes of direction and fast sprints require excessive use of the hip adductor and abductor muscles. The strength ratios of this muscle group are likely to be associated with both performance and overall body injury risks in athletes. Therefore, the aim of this study was to investigate whether the hip adduction/abduction force ratio of football players is related to sportive performance parameters and injury incidence during a season. 30 professional football players (25.7±4.8 years, 180.7±8.3cm, 77.6±7.7 kg) were included in the study. The athletes were evaluated with sit and reach test for flexibility; with vertical squat jump test for jumping performances; with 1000 meters running test for endurance; with Y balance test for dynamic balance; and with GroinBar™ for hip adductor-abductor muscle strength. Athletes were followed for one year period and their injury incidence and injuries were recorded according to their region, mechanism, and severity. As a result of this study, there were statistically significant associations between dominant and non-dominant abduction strengths in the positive direction, at moderate strength (r=0.514, p=0.004 and r=0.504, p=0.005); between dominant side posterolateral reach in Y balance test and non-dominant side adductor maximum strength/abductor maximum strength ratio in the negative direction, at weak-moderate strength (r=-0.371, p=0.044); between non-dominant side posterolateral reach in Y balance test and dominant and non-dominant side adductor maximum strength/abductor maximum strength ratio in the negative direction, at moderate strength (r=-0.446, p=0.014 and r=-0.429, p=0.018). When the statistically significant correlations between strength ratios and injury incidences were investigated, there was a positive weak-moderate correlation between abductor muscle imbalance and non-contact regional injury duration (r=0.362, p=0.049); there were negative weak-moderate correlations between non-dominant abductor/adductor strength ratio and duration of injuries in the whole body from all injury types (r=-0.367, p=0.046), and the missing game time due to injuries in the whole body from all injury types (r=-0.362, p=0.049). With these results, it can be said that hip abductor and adductor muscle strengths and ratios have effects on jumping and balance performances in football players and can increase the risk and duration of the injury. It is important to evaluate the strength of muscles around the hips in sports performance evaluations and adjust accordingly in training programs.