Medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonu sonrası kalça abdüktör kas kuvvetlendirme eğitiminin diz kas kuvveti ve fonksiyonel performans üzerine etkisi
The effect of hip abductor muscle strengthening training on knee muscle strength and functional performance after medial patellofemoral ligament reconstruction
  1. Tez No: 788727
  2. Yazar: BURAK ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, medial patellofemoral ligament (MPFL) rekonstrüksiyonu sonrası standart rehabilitasyon programı ve standart rehabilitasyon programına ek olarak uygulanan kalça abdüktör kas kuvvetlendirme egzersiz eğitimlerinin diz kas kuvvet gelişimi ve fonksiyonel performans üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 18-45 yaş arası MPFL rekonstrüksiyonu geçirmiş 30 hasta (ort. yaş: 22,18±4,4 yıl; ort. VKİ: 25,92±4,29 kg/m2) dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Her iki gruba postoperatif 12 hafta soğuk uygulama, manuel terapi ve egzersizlerden oluşan rehabilitasyon programı uygulandı. SRG olarak adlandırılan gruba (n=15; ort. yaş: 20.75 (3,69) yıl; VKİ: 28,32 (5,96) kg/m2) standart rehabilitasyon program egzersizleri, KAEG olarak adlandırılan gruba ise (n=15; ort. yaş: 23 (4,78) yıl; VKİ: 24,55 (2,27) kg/m2) ise bu programa ek olarak kalça abdüktör kas kuvvetlendirme egzersizleri verildi. Hastaların eğitim öncesi-sonrası Kujala, International Knee Documentation Committee (IKDC) Subjektif Diz Değerlendirme Formu, Tegner ve Lysholm skorları ile diz fonksiyon düzeyleri değerlendirildi. Tüm hastaların cerrahi sonrası 6. ayda kuadriseps, hamstring, kalça abdüktör ve addüktör kas kuvveti, fonksiyonel performansları (tek bacak öne sıçrama testi, üç adım sıçrama testi), dinamik dengeleri (y denge testi) değerlendirildi. İstatistiksel analizde, hastaların diz fonksiyon skorlarının zamana göre değişimi için tekrarlı ölçümler ANOVA analizi değerlendirme parametrelerinin gruplar arası karşılaştırmalarında bağımsız gruplar için t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of standard rehabilitation program after medial patellofemoral ligament (MPFL) reconstruction and hip abductor muscle strengthening exercise training applied in addition to the standard rehabilitation program on knee muscle strength development and functional performance. Thirty patients (mean age: 22.18±4.4 years; mean BMI: 25.92±4.29 kg/m2), aged 18-45 years, who had undergone MPFL reconstruction were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. Rehabilitation program consisting of cold application, manual therapy and exercises was applied to both groups for 12 weeks postoperatively. Standard rehabilitation program exercises were given to the group called SRG (n=15; mean age: 20.75 (3.69) years; BMI: 28.32 (5.96) kg/m2), and to the group called KAEG (n= 15; mean age: 23 (4.78) years; BMI: 24.55 (2.27) kg/m2), hip abductor muscle strengthening exercises were given in addition to this program. Before and after the training, Kujala, International Knee Documentation Committee (IKDC) Subjective Knee Evaluation Form, Tegner and Lysholm scores and knee function levels of the patients were evaluated. Quadriceps, hamstring, hip abductor and adductor muscle strength, functional performance (single leg forward jump test, triple jump test), dynamic balance (y balance test) of all patients were evaluated at 6 months postoperatively. In statistical analysis, t-test for independent groups was used for intergroup comparisons of repeated measures ANOVA analysis evaluation parameters for the variation of patients' knee function scores over time.