Doğu Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen yuvarlak çukur göbek ve akko XIII yenidünya çeşitlerinin beslenmesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 38755
  2. Yazar: İLHAN DORAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
5. ÖZET Bu araştırma; Doğu Akdeniz Bölgesi 'nde yoğun olarak yetiştirilen ekonomik önemi haiz yenidünya çeşitlerinden yaprak örneği alma dönemlerini ve dikimden itibaren uygulanacak gübrelesae programlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak farklı materyal ve yöntemler kullanılmıştır. 1. Yuvarlak Çukur Göbek Yenidünya Çeşidi Yapraklarındaki Bitki Besin Elementti er i İçeriğinin Mevsimsel Değişimi ve Bunun Verimle ilişkisi. Tarsus yöresinde beslenme sorunu göstermeyen en yüksek verim çağındaki 4 adet kapama bahçe Gayeli Örnekleme Yöntemine göre seçilmiştir. Tesadüf Parseller Deneme Desenine göre" planlanan çalışmada benzer görünüm ve verimdeki 18'er ağaç belirlenmiştir. Seçilen bahçeler için bahçe gözlem formu doldurtulmuş ve çalışma süresince ağaçların verimleri belirlenmiştir. Bu ağaçların yıllık sürgünlerinin ortasından 2 yıl süreyle ve 1 Eylül-1 Mayıs tarihleri arasında 15'er gün aralıklarla alınan yaprak örneklerinde N, P, K, Ca, Mg, B, Fe, TYA Fe (taze yaprakta aktif Fe), Zn, TYA. Zn (taze yaprakta aktif Zn), KYA Zn (kuru yaprakta aktif Zn), Mn ye Cu analizleri yapılarak bitki besin elementlerinin mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Yapılan istatistiki analizler sonucunda yapraklardaki bitki besin elementlerinin tümünün ortak olduğu stabil dönemler; 1. Kasım başı-Ocak başı (Çiçekl enine) 2. Ocak drtası-Mar t ortası (Meyve Büyütme) olarak belirlenmiştir. Yaprak örnekleri bu dönemlerin herhangi birinde alınabilir. Yaprakların N, P ve K içerikleri ile verim arasında pozitif ilişkiler belirlenmiş olup, bunlardan N ve K ile verim arasındaki ilişkilerin önemli oldukları saptanmıştır.212 2. Organik ve Mineral Gübrelemenin Akko XIII Yenidünya Çeşidinde; Fidan Gelişimi, Meyve Verimi ve Bazı Kalite özellikleri ile Yaprakların Mineral Kompozisyonu Üzerine Etkileri Akko XIII yenidünya çeşidi ile tesis edilen bahçede N (No,Nı,N2,N3 ), P (Po,Pı) ve K (Ko,Kı)'un 16 kombinasyonu yanında 5 doz organik gübrenin kullanıldığı toplam 21 muameledeki çalışmadan 1/3 ' lük kısımlar halinde Ağustos, Şubat ve Haziran aylarında, P, K ve organik gübre ise Ağustos ayında uygulanmıştır. Gübre dozlarının miktarı her yıl % 50 oranında artırılmak suretiyle uygulanmaya devam edilmiştir. Yaprak örnekleri kimyasal analiz bulgularına uygulanan istatistiki analizler sonucu yapraklardaki bitki besin elementlerinin Kasım başı - Ocak başı (Çiçeklenme) ve Ocak ortası-Mart ortası (Meyve büyütme) olmak üzere 2 ayrı dönemde stabilite gösterdik] eri belirlenmiştir. Genç Akko XIII ağaçlarından bu dönemlerin herhangi birinde yaprak örneği alınabilir. Gübre dozları ve 21 muamelenin genç ağaçlarda gelişme, meyve verimi ve kalite özellikleri üzerine farklı etkileri belirlenmiş ve iki, yıllık veriler birarada değerlendirildiğinde Nı (50 g N/ağaç), N2 (100 g N/ağaç), Ki (60g K2 O/ağaç), ÇGı (4 kg/ağaç), ÇG2 (8 kg/ağaç) ve ÇG3 (12 kg/ağaç) dozları i le. Ns-PıKı,. Nı P0K1, N1P1K1, N2P0K1 ve N2P1K1 kombinasyonlarının gövde kesit alanı, verim, meyve ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde, meyve suyu total asitliği ve pH değerlerine daha müspet etki yaptıkları s ap t anm ıştır. Nitekim meyve ağırlığının Nı, N2, Ki, ÇGı, ÇG2, ÇG3 ve ÇG4(16 kg/ağaç) dozlarıyla N2 Po Ki, N2 Pı Ki kombinasyonlar ınca daha fazla artırıldıkları, yaprak örnekleri N, P ve K içerikleri ile meyve ağırlığı arasında istatistiki olarak pozitif ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ağaçlardaki gelişmeyi gösteren gövde kesit alanı No, Nı, N2 ve ÇGı, ÇG2, ÇG3 ve ÇG4 dozları ile N2 Po Kt, N0P0K1 ve N1P0K1 kombinasyonlarının daha fazla artırdıkları ve yaprak örneklerinin K içerikleri ile gövde kesit alanı arasında her iki yılda da pozitif ilişkiler belirlenirken, N ve P içerikleri ile ilk yıl pozitif ikinci yıl negatif ilişkiler saptanmıştır.213 Index (en/boy) üzerine, LSD testine göre No, Nı, N2 dozlarının etkili olduğu istatistiki olarak belirlenirken P, K ve Çiftlik Gübresi dozları arasında önemli bir farklılık saptanamamıştır. Çekirdek oranı üzerine gübre dozlarının etkilerini belirlemek amacıyla iki yıllık veriler birarada değerlendirildiğinde; N dozları ve Çiftlik Gübresi dozlarının etkilerinin istatistiki olarak önemli oldukları bulunmuştur. LSD testi uygulandığında N3, ÇG2, ÇG4 ve ÇG5 (20 kg/ağaç) dozları çekirdek oranını artıran olumsuz etkili dozlar olarak belirlenmiştir. SÇKM üzerine N, P ve dozlarının etkisi önemsiz bulunurken, çiftlik gübresi dozlarının etkisi % 1 seviyede önemli bulunmuştur. LSD testine göre N ' un 1. ve 3., çiftlik gübresinin 4., 3. ve 5. dozlarının SÇKM'yi daha fazla artırdıkları belirlenmiştir. Meyve suyu total asit değerleri üzerine N, P, K ve çiftlik gübresi dozlarının etkisi önemli bulunmuş olup, LSD testine göre No, Nı, Pı, Ko, ÇG5 ve ÇG4 dozlarının total asitliği artırıcı etkide oldukları belirlenmiştir. Meyve suyu pH değeri üzerine N, P,K dozları ile Çiftlik Gübresi dozlarının etkileri önemli bulunmuş ve LSD testi uygulandığında N2, ÇG2, ÇG3 ve ÇG4 dozlarının diğer dozlara göre pH ' 1 daha fazla artırdıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Loquat (Eriobotrya japonica Lindl.) is one of intensively grown and economically important crops in Eastern Mediterranean coast of Turkey. The purpose of this study was to determine the leaf sampling periods and fertilization programs of loquat throughout the growth period. 1. The relationship between leaf nutrient concentrations and their seasonal variability, and yield of «Yuvarlak Çukur Göbek» variety Four loquat orchards which had no nutritional disorder in Tarsus region were selected. The experiment was arranged in completely randomized block design, and 18 trees having similar appearance and yield were selected. Visual observations and yield of the trees were recorded during course of the experiment. The leaf samples were collected from the middle of annual shoots every two weeks for two years from September to May. The seasonal variabilities of N, P, K, Ca, Mpg, B, Fe, (Fresh Leaf Active Fe) FLA, Zn, (Fresh Leaf Active Zn) FLA, (Dry Leaf Active Zn) Zn, Mn and Cu in leaf tissue samples were determined. Statistical analysis showed that stable periods of nutrients in leaves as follows: 1. From early November to early January (Flowering) 2. From mid January to mid March (Fruit development) It is apparent that the leaf samples can be collected in one of the periods mentioned above. There were positive relations between the leaf N, P and K contents and yield. The relationships between N, K and yield were found statistically significant.215 2. The influence of org-anic and mineral fertilization on seedling growth, fruit yield, fruit quality, leaf nutrient contents of «Akko XIII» variety. There were 2İ treatments in the experiment and namely 16 combination of N (No,Ni,N*,Ns ), P (P0,Pı), K (Ko,Ki ) and 5 rates of Farmyard Manure (Total of 21 treatment ).Ni trogen was applied as three portions of 1/3 in August, 1/3 in February and 1/3 in June, whereas P, K and Farmyard Manure were added in August. The rates of fertilizers were increased by 50 % every year during the experiment. Statistical analysis showed that stable periods of nutrients in the leaves of young Akko XIII variety were coincided with the period of Yuvarlak Çukur Göbek Based on this data the leaf samples of Akko XIII variety can be collected in the same period as Yuvarlak Çukur Göbek. The influences of treatments on tree g'rowth, fruit yield and quality were evaluated for two years. The effects of Ni (50 g N/per tree), N2 (100 g N/per tree), Ki (60g KaO/per tree), FMi(4 kg/per tree),FM2(8 kg/per tree) and FM3 (12 kg/per tree) Ns Pi Ki, Ni Po Ki, Ni Pi Ki, N2PoKi and N2P1K1 on t Tie© development, yield, fruit weight, water soluble dry matter, fruit^juice acidity and pH were found positive and stat isti cally. signif i cant. The fruit weight was increased by the rates of Ni, N2, Ki, FMi, FMt,,,FMa>; FM4,. and N2 Po Ki, N2 Pi Ki. Statistically positive significant relationships between leaf tissue N,P, K contents and fruit. weight were also obtained. The development measures indicated that the growth was increased by the additions of No, Ni, N2. FMi, FM2, FM3, FM4 (16 kg/per tree) N2P0K1, N0P0K1 and Ni Po Ki. There was'a positive significant relationship between leaf K content and tree development in two years, whereas the relationship between N, P and tree development was positive in the first year and negative in the second year of the experiment.;...... The influences of No, Ni and N2 on Index (width/length) were statistically significant, however, P, K and Farmyard Manure had no any significant differences.216 The influence of N and FM rates on seed rate was statistically significant when the two years data evaluated together. The results of LSD test showed that the treatments of N3 (İ5Û g N/per tree), FM2, FM4 and FM5 (20 kg/per tree) had negative effects on the increment of seed rate. Although the effects of N and P on water soluble dry matter were insignificant, the influence of FM was found significant at 1 % level. On the other hand, Ni, Na, FM4, FM3 and FM5 rates increased water soluble dry matter. The influences of N, P, K and FM on total acidity of fruit juice were significance tests showed that No, Ni, Pi, Ko, FM5 and FM4 treatments increased the acidity of fruit juice. Similarly, the influences of N, P, K and FM rates on pH of fruit juice was statistically significant. LSD tests indicated that N2, FM2, FM3 and FM4 treatments highly increased the pH level.