Üreticilerin tarım politikalarına ilişkin görüş ve beklentilerinin belirlenmesi(Tokat ili merkez ilçe köyleri örneği)
Views of producers on agricultural policies and determination of expectations (example of central district villages in Tokat province)
  1. Tez No: 573108
  2. Yazar: ERKUT SOMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarımın stratejik öneme sahip bir sektör olması dolayısıyla tüm dünya ülkelerinde desteklenen bir sektör konumundadır. Her ülke kendi ekonomik yapısına özgü bir tarım politikası ortaya koymakta ve tarımı farklı yöntemlerle desteklemektedir. Türkiye'de bugüne kadar uygulanan tarım politikaları ile üretimin arttırılması hedeflenirken, bu politikaların kamu kaynaklarına getirdiği mali yük ve hedef kitleye ulaşamaması gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada araştırma alanındaki üreticilerle yapılan görüşmeler, tarım politikalarının hedef kitle tarafından ne kadar bilindiğini, üreticilerin politikalara ilişkin görüş ve beklentilerini ortaya koymuştur. Araştırmacıların yerel bilgiyi açığa çıkarması, politikalara yön veren kişilere rehber olması açısından önem taşımaktadır. Tokat İline bağlı Merkez köylerdeki üreticilerin tarım politikaları ve araçlarına ilişkin görüş ve beklentileri belirlenmiştir. Araştırmanın ana materyalini Tokat İli Merkez İlçesinin 108 köyünde yaşayan üreticilerinden anket yöntemi ile toplanan birincil veriler oluşturmaktadır. Bu köylerin %50'si alınarak 54 köyde araştırma yapılmıştır. Her bir köyden 10 üretici olmak üzere 540 üretici örnek hacmini oluşturmuştur. Tüm bulgular genel olarak incelendiğinde; üreticilerin uygulanan tarım politikalarından memnun olmadığı, tarımsal altyapının eksikliğinden şikayetçi oldukları, tarımsal ürünlerle ilgili desteklemeleri yetersiz buldukları, hayvancılık desteklemelerini ise yeterli buldukları görülmektedir. Üreticilerin elde ettikleri tarımsal gelir ile geçimlerini sağlayamadıkları, tarımsal danışmanlık sisteminin yeterince oturmadığı ve üreticilerin tarımda kullanılan kaynakların adil kullanılmadığı konusunda hemfikir oldukları ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan bazılarıdır. Bu olumsuz sonuçların giderilmesi için tarım politikalarının tek elden değil, çiftçilerin görüşleri ve istekleri yerinden tespit edilip dikkate alınarak politik çıkarlar içermeyen tarım politikalarının üretilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture sector has a strategic importance and is supported in all countries of the World. Each country presents an agricultural policy specific to its economic structure and supports agriculture in different ways. While agricultural policies implemented in Turkey were aimed at increasing production, problems such as the financial burden of these policies brought to public resources and the inability to reach the target audience have emerged. In this study, the interviews with producers in the field of research revealed how well agricultural policies are known by the target group and the opinions and expectations of producers about the policies. Researchers ' disclosure of local information is important in guiding policy-makers. The opinions and expectations of the producers in the central villages of Tokat province regarding agricultural policies and instruments have been determined. The main material of the research is the primary data that collected with survey method from the producers living in 108 villages of Tokat province Central District. 50% of these villages were taken and research has been done in 54 villages. 540 producers, 10 producers from each village, created sample volume. When all the findings are examined in general; it seems that producers are not gratified by the applied agricultural policies, they complain about the lack of agricultural infrastructure, they find supports for agricultural products insufficient but animal husbandry support is sufficient. Some of the negative consequences are producers are not able to earn their livelihood with agricultural income, the agricultural advisory system is not suitable and producers agree on the issue that agriculture resources are not used properly. In order to overcome these negative consequences; agricultural policies without political interests need to be produced, not by one hand, but by farmers ' views and wishes.