Altı sigma metodolojisi ile tarımsal işletmelerde verimliliğin artırılması
Applicability of si̇x sigma methodology in agricultural research
  1. Tez No: 573109
  2. Yazar: YILMAZ GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin amacı hayvancılık işletmelerinde ortaya çıkan verim kayıplarını ve bu verim kayıplarının meydana getirdiği maddi tahribatları altı sigma metodolojisi ile belirleyip önüne geçmektir.Bununla birlikte maddi karlılığı arttırmak ve bunları yaparken işletmede çalışan elemanları metodolojiyle mesleki bilgi açısından eğitmek ve işletmede ileri dönemlerde çıkabilecek zararlara karşı işletmeyi korumaktır. Altı sigma metodolojisinin uygulanabilmesi için Adıyaman Gerger ilçesinde bulunan Bakırcıoğlu süt işletme çiftliğinde haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında hostein ırkı 25 adet süt sığırı üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Haziran ayında altı sigma metodolojisi ile işletmenin mevcut durumu izlenip verim kayıplarına sebebiyet veren etkenler tanımlanmıştır. Haziran ayında 25 adet holstein ırkı 2.laktasyonda bulunan süt sığırlarının süt ortalaması 15.3 litre/gün olarak belirlendi. Temmuz ayında süt verimliliğini arttırmak için yaptığımız tanımlamalara bağlı olarak sığırlara yedirilen günlük rasyonda değişikliklere gidilmiş ve aynı zamanda rasyonda bulunan küf içeriği olan hammaddelerin meydana getirdiği süt verimindeki düşüşün önüne geçmek için 15 gün süreyle hayvan başına 40 gr olacak şekilde hepatoforce yem katkı maddesi kullanıldı. Temmuz ayı sonundaki süt verimliliği 17.48 litre/gün ortalamasına çıkarıldı. Ağustos ayında mevcutta bulunan sıcaklık stresinin sebeb olduğu sığırların yem seçme davranışı göstermeleri sebebiyle ortaya çıkan süt verim kayıplarının önüne geçmek için mevcut günlük rasyona hayvan başına 50 gr bypass yağ takviyesi yapılarak, ağustos ayındaki süt verimi 20.05 litre/gün ortalamasına çıkarıldı. Eylül ayında ağustos ayında biçilen mısır slajı kullanılmaya başlandı. mısır sılajında oluşabilecek küflenmelere karşı biçim esnasında sporlu inokulant(Bacillus Suptilis) takviyesi yapıldı. İnokulant içeriği olan mısır sılajının eylül ayında kullanılmasıyla beraber rasyonda yaptığımız değişikliklerle süt verimi 22.53 litre/gün ortalamasına çıkarılmış olunup işletmenin karlılığı arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
He aim of this thesis is to determine the yield losses in livestock enterprises and to prevent the material losses caused by these yield losses by six sigma methodology. . In order to apply the six sigma methodology, studies were carried out on 25 dairy cattle in June, July, August and September in Bakırcıoğlu dairy farm in Gerger district of Adıyaman. In June, six sigma methodology was used to monitor the current situation of the business and to identify the factors causing yield losses. In June, 25 dairy cattle in the 2nd lactation were found to have a mean of 15.3 liters / day. In July, depending on the definitions we made to increase milk productivity, the daily ration was changed to cattle, and at the same time, 40 g of hepatoforce feed additive was used for 15 days per animal to prevent the decrease in milk yield caused by the raw materials containing mold content. Milk yield at the end of July was increased to 17.48 liters / day. In August, 50 gr bypass oil supplement per animal was added to the current daily ration in order to prevent the milk yield losses caused by the heat selection behavior of the cattle caused by the current heat stress and the average milk yield in August was increased to 20.05 liters / day. In September, maize slabs cut in August were introduced. spore inoculant (Bacillus Suptilis) supplementation was applied during mold formation against corn silage. With the use of corn silage with inoculant content in September, the milk yield was increased to 22.53 liters / day with the changes we made in the ration and the profitability of the enterprise was increased.