Kahramanmaraş yöresindeki avcıların sosyo-ekonomik özellikleri
Socio-economic characteristics of hunters in Kahramanmaraş region
- Tez No: 573122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türk toplumu açısından önemli bir etkinlik olan avcılık, toplum yapısını etkilemektedir. Türkiye'de avcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Başlangıçta bireysel tatmin için gerçekleştirilen avcılık etkinliği günümüzde yerel, bölgesel, ulusal ve hatta uluslararası boyutları olan bir sektör haline gelmiştir. Av ve yaban hayatı kaynaklarını geliştirmek, avcılığı planlamak ve ekonomiye katkı sağlayan bir etkinlik olarak devreye sokmak için avcıların bilinçli ve sorumlu bir kitle olarak doğal dengede yerlerini almaları gerekmektedir. Türkiye'de yaban hayatı kaynaklarının kullanımında önemli bir role sahip avcıların profiline ilişkin sınırlı düzeyde çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesinde yer alan Kahramanmaraş'ta avcı profili belirlenerek, avcıların sosyo-ekonomik durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada avcı profilinin belirlenmesi amacıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Kahramanmaraş yöresinde yer alan derneklerin üye sayısına göre ana kütle 2570 kişi, örneklem büyüklüğü ise 156 kişi olarak saptanmıştır. Örneklem büyüklüğü % 2,5 artırılarak 160 kişi ile anket yapılması uygun görülmüştür. Kahramanmaraş'ta avcı profilinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada; katılımcıların % 57.5'nin 35-49 yaş grubunda olduğu tespit edilmiştir. Anket sonuçlarından denetim çalışmalarının etkin olmadığı açıkça görülmektedir. Kahramanmaraş'ta bulunan avcıların usulsüz avlanma ve kaçak avcılık konusunda bilinç düzeyleri oldukça yüksektir. Avcılık eğitimlerinin avcıların doğaya bakış açısına çok önemli katkılarda bulunmakta, av ve yaban hayatının tanınmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca sürdürülebilir bir av yaban hayatı yönetimi için bu eğitimlerin gerekli olduğu tüm avcıların ortak görüşü olarak tespit edilmiştir. Kahramanmaraş'ta toplam 1.451.715 hektar avlak alanı bulunmaktadır. Bu nedenle avlak potansiyeli oldukça yüksektir. Ancak bu alanlarda envanter çalışmaları tamamlanmamış durumdadır.
Özet (Çeviri)
Hunting, which is an important activity for Turkish society, affects the society structure. Day by day, the number of hunters is increasing in Turkey. Initially, hunting for individual satisfaction has become a sector with local, regional, national and even international dimensions. To develop hunting and wildlife resources, to plan hunting and to activate it as an activity that contributes to the economy, hunters need to take their place in the natural balance as a conscious and responsible mass. Regarding the use of wildlife resources in Turkey, hunters has an important role and there are limited studies about the profile of the hunter. In this study, hunter profile was determined in Kahramanmaraş in Mediterranean Region. Socio-economic status of hunters were evaluated. According to the number of association members in Kahramanmaraş region, the main mass and the sample size were determined as 2570 and was 156 respectively. The sample size was increased by 2.5% and survey was conducted with 160 people. In this study carried out in Kahramanmaraş for determination of hunter profile; 57.5% of the participants were in the 35-49 age group. It is clear from the results of the survey that the controlling works are not effective. The hunters in Kahramanmaraş have a high level of awareness on illegal hunting and poaching. Hunting training makes a significant contribution to the hunters' view of nature and contributes to the recognition of hunting and wildlife. In addition, it is determined that these trainig are required for a sustainable hunting wildlife management as a common opinion of all hunters. There is a total of 1,451,715 hectares of hunting area in Kahramanmaraş. Therefore, hunting potential is quite high. However, inventory studies are not completed.