Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı orman işletme müdürlüklerindeki teknik, idari ve ekonomik sorunlar ve çözüm önerileri
Technical, administrative and economic problems and solution proposals in forest management directorates affiliated to Kahramanmaraş Forest Regional Directorate
- Tez No: 573125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesi esnasında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu sorunların bazıları tüm bölgelerde ortak iken bazı sorunlar yöresel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 7 adet Orman İşletme Müdürlüğünde ormancılık faaliyetleri yürütülürken karşılaşılan teknik, ekonomik ve sosyal sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Orman İşletme müdürlüklerinde görev yapan orman işletme şefi/mühendisi, işletme müdürü/müdür yardımcısı oluşan 42 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Bu kapsamda, üç bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. İlk bölümde demografik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde katılımcıların yaşanan ormancılık sorunlarına ilişkin görüşlerini almaya yönelik 5'li likert tipi sorular ve orman işletme müdürlüklerinde yaşanan teknik, idari ve ekonomik sorunların tespiti amacına yönelik açık uçlu bir adet sorunun yer aldığı form yardımıyla veriler elde edilmiştir. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Hazırlanan anket formlarının iç tutarlılığı Cronbach's alfa yöntemiyle tespit edilmiştir. Cronbach's alfa değeri 0,873 olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin normallik testi kolmogorov-smirnov ve shapiro-wilk testleri ile gerçekleştirilmiş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, tek yönlü varyans analizi ve t testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, çalışma alanlarının büyük olması (% 92,8) en önemli teknik sorun olarak belirlenmiştir. İdari sınırlara uyulmaması (% 76, 2) ise teknik sorunlar arasında ilk sırada yer aldığı görülmüştür. İki ayrı bütçe sisteminin olması (% 50,0) ekonomik sorunlar arasında ilk sırada yer almıştır. Öne çıkan sorunlarla ilgili olarak, OİŞ alanlarının küçültülmesi, İş çeşitliliğinin azaltılması için direk müdürlüğe bağlı yetkili birimlerin oluşturulması, idari sınırlara mümkün mertebede uyulması, refikliğin yetkili yapılması ve özel bütçe ödeneklerinin OGM tarafından döner sermayeye aktararak taşraya göndermesi öne çıkan önerilerdir.
Özet (Çeviri)
Forestry is defined as a multi-faceted and sustainable activity that covers all of the biological, technical, economic, managerial, social and cultural activities carried out in order to meet the needs of the Society for forest products and services continuously and optimally within a system approach from forest resources. Many problems are encountered during forestry activities in Turkey. While some of these problems are common in all regions, some problems appear locally. In this study, it is aimed to determine the technical, economic and social problems during the forestry activities in 7 number of Kahramanmaraş Forest Enterprise Diroctorates affiliated to Kahramanmaraş Regional Directorate of Forestry. A survey was conducted with 42 participants consisting of forest management chief/engineer, forest management manager/ assistant manager/department manager working in the forest enterprise directorate. In this context, a questionnaire consisting of three parts was used. In the first part, demographic data are given. In the second part, the opinions of the participants related to forestry problems were determined with the help of 5-point Likert type questions. In the last part, an open-ended question was asked to the participants. They were asked to comment on the technical, administrative and economic problems in this enterprises. Obtained data from the survey were evaluated with SPSS program. The internal consistency of the questionnaire forms was determined by Cronbach's alpha method. Cronbach's alpha value was determined as 0.873. The normality test of the data was carried out by Kolmogorov-smirnov and Shapiro-wilk tests. The data were normally distributed. Using one way analysis of variance (ANOVA) and t test, data were evaluated statistically. As a result of the study, large study areas (92.8%) were determined as the most important administrative problem. Failure to comply with administrative boundaries (76.2%) were the first among the technical problems. Having two separate budget system (50,0%) took first place among the economic problems.