Kiraya verenin ayıptan dolayı sorumluluğu
Li̇abli̇ty of the landlord i̇n the case of a defect
  1. Tez No: 573165
  2. Yazar: NUR BİHTER TUTULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kira sözleşmeleri gelişen ekonomik şartlar ve toplumsal ihtiyaçlar üzerine hukuki boyutta da gelişim ve değişim göstermiş bulunmaktadır. Kira sözleşmelerinde kiraya verenin ayıptan dolayı sorumluluğunda gelişen ekonomik şartlar ve toplumsal ihtiyaçlar üzerine hukuki anlamda da düzenlemeler ve değişiklikler yapılmıştır. Kira sözleşmelerinde kiraya verenin ayıba karşı sorumlulukta üzerine düşen yükümlülüklerin önemi ve kiracının ayıp durumunda kullanabileceği haklar anlatılmıştır. Böylece kiralananda ayıbın olduğu veya oluşacağı durumlarda kiracı ve kiraya verenin hak ve yükümlülüklerinin açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tenancy contracts have seen judical advancement and change upon the growing economic conditions and sociedal needs. Adjusments and changes were also made in liability of the landlord for defects in tenancy contracts in a judicial context upon the growing economic conditions and societal needs. The importance of obligations of the landlord for their responsibility against defects, and the rights of the tenant in the case of a defect were described. Thereby, the rights and the obligations of landlords and tenants upon cases of defects were clarified.