Finansal kiralama sözleşmesinde kiraya verenin ayıptan sorumluluğu
Lessor's liability for defects in financial leasing contracts
  1. Tez No: 955212
  2. Yazar: SADULLAH EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ÇABRİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Finansal kiralama sözleşmesinde ayıptan sorumluluk, kiraya verenin ve satıcının ayıptan sorumluluğu olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkabilir. Mülga olan 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu'nda (FKK) kiracının ayıptan dolayı sahip olduğu haklara ilişkin olarak bir düzenleme bulunmamaktaydı. FKK m. 26'da kanunda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu'nun genel hükümlerinin uygulanacağı düzenlendiğinden 818 sayılı mülga Türk Borçlar Kanunu'ndaki (BK) kira sözleşmesinde ayıba ilişkin hükümlerin finansal kiralama sözleşmesi için de uygulanabileceği kabul ediliyordu. Ancak, BK hükümleri ihtiyacı karşılamıyordu. Zira finansal kiralama sözleşmesi, BK'daki kira sözleşmesinden birçok noktada farklılıklar arz ediyordu. 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'nun (FFFK) 13/12/2012 tarihinde yürürlüğe girmesi ile finansal kiralamada ayıba ilişkin özel düzenleme hayata geçmiştir. Bu düzenleme finansal kiralamaya konu eşyanın kimden temin edildiği dikkate alınarak yapılmıştır. Buna göre, kiraya veren, daha önce mülkiyetine geçirmiş olduğu veya kiracının bizzat seçmediği eşyayla sınırlı olarak ayıptan sorumludur. FFFK'da, kiracının malın ayıplı olması nedeniyle sahip olduğu haklara dair düzenleme yapılmamıştır. Bu hususta 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun (TBK) kira sözleşmesine ilişkin hükümleri uygulanmaktadır. Finansal kiralamaya konu edilen malın kiracının bizzat seçimi ile satıcıdan temin edilmesi veya kiracıdan sat-geri kirala yöntemi ile sağlanması halinde ise kiracı ayıp sebebiyle kiraya verenin sorumluluğuna gidemez. Kiracı satış sözleşmesinin tarafı olmadığından satıcıya da başvuramaz. Uygulamada finansal kiralama şirketinin satıcıya karşı sahip olduğu haklar kiracıya devredilmektedir. Bu durumda kiracı, kiraya verenin satıcıya karşı satış sözleşmesinden doğan haklarını kullanır. Kiraya verenin üçüncü kişilere karşı ileri sürebileceği bir hakkı yoksa kiracı, genel hükümlere göre (TBK m. 112) kiraya verene başvurabilir.
Özet (Çeviri)
In financial leasing contracts, liability for defects can occur in two ways: liability of the lessor and the seller for defects. In the repealed Financial Leasing Law No. 3226 (FKK), there was no regulation regarding the rights of the tenant due to defects. Since Article 26 of the FKK stipulates that the general provisions of the Code of Obligations shall apply in cases not covered by the law, it was accepted that the provisions regarding defects in the lease contract in the repealed Turkish Code of Obligations No. 818 (BK) could also be applied to the financial leasing contract. However, the provisions of the BK did not meet the need. Because the financial leasing contract differed from the lease contract in the BK in many respects. With the entry into force of the Financial Leasing, Factoring and Financing Companies Law No. 6361 (FFFK) on 13/12/2012, a special regulation regarding defects in financial leasing was put into effect. This regulation was made by taking into account who procured the goods subject to financial leasing. Accordingly, the lessor is liable for defects limited to the goods that he has previously acquired or that the tenant has not personally selected. There is no regulation in the FFFK regarding the rights of the tenant due to the defectiveness of the goods. In this regard, the provisions of the Turkish Code of Obligations (TBK) No. 6098 regarding the lease agreement are applied. If the goods subject to financial leasing are obtained from the seller by the tenant's own choice or are obtained from the tenant by the sale-leaseback method, the tenant cannot take the responsibility of the lessor due to the defect. Since the tenant is not a party to the sales contract, he cannot apply to the seller. In practice, the rights of the financial leasing company against the seller are transferred to the tenant. In this case, the tenant uses the rights of the lessor against the seller arising from the sales contract. If the lessor has no rights to assert against third parties, the tenant can apply to the lessor according to the general provisions (TCC Art. 112).