Aile ödenekleri sigortası kapsamında dünya örnekleri üzerinden Türkiye modeli önerisi
A suggestion of a Turkish model about family benefits with examples of the world countries
- Tez No: 573197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN DURUSOY ÖZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, seçilmiş refah devleti ülkeleri genelinde, aile yardımı programlarının temel özelliklerini ve uygulanış şekillerini ortaya koyarak, Türkiye'de hali hazırda var olan aile yardımı programlarının etkinliğini ve eksikliklerini belirlemek ve Türkiye için bir model önerisinde bulunmaktır. Bu amaçtan hareketle çalışmada, 12'si özel, 23'ü kamu çalışanı olmak üzere toplam 35 kişi ile derinlemesine mülakat yapılmış ve kişilerin hali hazırda almış oldukları aile ve çocuk yardımlarının yeterliliği, çocuk bakımı ve yetiştirilmesinde karşılaşılan zorluklar ile aile ve çocuk destekleri konusunda nasıl bir uygulama talep ettikleri ve bu uygulamanın finansman kaynağı konusundaki görüşleri açıklığa kavuşturulmuştur. Bu anlamda, Türkiye'de bireylerin önemli bir kısmının aile yardımı uygulamaların genelinden faydalanmadıkları, önemli bir kısmının ise asgari geçim indirimini bir aile yardımı olarak görmedikleri bulgulanmıştır. Bununla birlikte, Türkiye'de büyük ölçüde, aileye ve çocuklara verilen desteklerin ve bu desteklerden faydalanma kıstasının gelir testine bağlı olması ve toplumun yalnızca alt gelir gruplarına hitap eden yardım odaklı model çerçevesinde yürütülmesi yerine, toplumun genelini kapsayan ve çok amaçlı tek bir ödeme çerçevesinde yapılmasının daha işlevsel olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is, in the context of selected welfare state countries, to identify already existing family benefits effectiveness and shortcomings in Turkey and situated in a model suggestion for Turkey, by revealing the basic features and implementation methods of family benefits. For this purpose, in-depth interviews were conducted with 35 people, 12 of whom were private and 23 were public employees, and the adequacy of the family-child benefits that they have already received, the difficulties encountered in child care and upbringing, how they demand application in terms of family and child support, and their opinions about the source of this application have been clarified. In this sense, it was understood that a significant number of individuals did not benefit from most of the programs and were not informed. Also, in Turkey, the universal single payment framework will be functional rather than family benefits depend on income test.