İnmeli hastalarda yatak başı yutma tarama testi (Guss) ile videofloroskopi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of videofluoroscopy findings with bedside swallow screening test (Guss) in patients with stroke
  1. Tez No: 573203
  2. Yazar: MERVE GÜN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yutma bozukluğu inmede sık görülen sorunlardan biridir. Bu araştırma yatak başı yutma taramasının videofloroskopi ile uyumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Eylül 2012-Haziran 2017 tarihleri arasında özel bir kurumdaki İnme Merkezi'nde yatan 448 inme hastasının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu hem hemşire veya yutma terapisti tarafından yatak başı yutma değerlendirme testi olarak uygulanan Gugging Swallowing Screen (GUSS) hem videofloroskopi yapılmış olan 116 inmeli hasta oluşturmuştur. Hastaların klinik özellikleri ile GUSS ve videofloroskopi test sonuçlarına hasta veri tabanından ulaşılmıştır. VFSS sonucuna göre hastaların %12,9'unda aspirasyon, %6,9'unda penetrasyon, %1,7'sinde sessiz aspirasyon olmak üzere disfaji toplamda %21,5 (25/116) oranında görülmüştür. Disfaji oranı GUSS testi ile %41,37 (48/116) bulunmuştur. VFSS test sonuçlarına göre yutmada başarılı olanların GUSS skorları başarısız olanlardan anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. GUSS testi için kesim noktası 14 olarak saptanmıştır (duyarlılık %87,5, özgüllük %76,92, ROC eğrisi altında kalan alan %84,1). GUSS testi hastaların %65,5'ine hemşire, %34,5'ine dil ve konuşma terapisti tarafından uygulanmıştır. GUSS testinin yatak başı tarama testi olarak güvenilir olduğu ve dil ve konuşma terapisti veya bu konuda eğitilmiş hemşire tarafından uygulanabileceği sonucuna varılmıştır. GUSS ile saptanan disfaji sosyodemografik ve klinik özelliklere göre değerlendirildiğinde, disfaji inme merkezinde yatış süresi, yatış ve çıkıştaki fonksiyonel durum ve nörolojik defisit ile ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda disfaji açısından NIHSS kesim noktası 10 olarak saptanmıştır (duyarlılık %66,67, özgüllük %75, ROC eğrisi altında kalan alan %73,6). Uygulanan testlerin eş zamanlı olarak yapıldığı prospektif çalışmalar ile araştırmanın tekrarı önerilir.
Özet (Çeviri)
Swallowing disorder is one of the common problems in stroke. This study was conducted to evaluate the compatibility of bedside swallowing screening test with videofluoroscopy. The study was performed retrospectively in 448 stroke patients hospitalized in a Stroke Center in a private institution between September 2012 and June 2017. The sample group consisted of 116 stroke patients who underwent both videofluoroscopy and Gugging Swallowing Screen (GUSS), a bedside swallowing assessment which was performed by a nurse or a speech therapist in our clinic. Data regarding clinical characteristics of the patients and GUSS and videofluoroscopy test results were retrieved from the database. According to the results of VFSS, dysphagia was seen in 21.5% (25/116) of the patients, including aspiration in 12.9%, penetration in 6.9% and silent aspiration in 1.7%. Dysphagia rate was 41.37% (48/116) by GUSS test. GUSS scores of those who were successful in VFSS were significantly higher than those who failed. The cut-off value for the GUSS test was found to be 14 (sensitivity 87.5%, specificity 76.92%, area under the ROC curve 84.1%). GUSS test was performed by nurses in 65.5% and by speech and language therapist in 34.5%. It was concluded that the GUSS test was reliable as a bedside screening test and could be performed by a speech and language therapist or a trained nurse. When GUSS was analyzed for sociodemographic and clinical characteristics, dysphagia diagnosed by GUSS was found to be associated with duration of hospital stay, functional status at admission and discharge, and neurological deficit. In our study, the NIHSS cut-off point was found to be 10 for dysphagia (sensitivity 66.67%, specificity 75%, area under ROC curve 73.6%). It is recommended to repeat the study with prospective studies where the tests performed simultaneously.