Perceptions on the use of printed vs. interactive electronic technical manual in a training: A basic qualitative research
Basılmış ve etkileşimli elektronik teknik kılavuzların eğitimde kullanımını karşılaştıran görüşler: Bir temel nitel araştırma
- Tez No: 573227
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın temel amacı teknik eğitimlerde geleneksel basılı formdaki kitap kullanıcılarının IETM teknolojisiyle hazırlanmış etkileşimli elektronik formdaki mobil dijital içerikleri kullanmalarını sağlamak ve bu tecrübelerine ilişkin görüş, yorum ve değerlendirmelerini araştırmaktır. Bu çalışma, temel nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırma verisi, bir savunma sanayi şirketinin entegre lojistik destek biriminde çalışan 25 kişiden çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 8 çalışanla yapılan bire bir görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veri, tümevarımsal analiz yöntemiyle kodlanmıştır. Veri analizi sonuçlarına göre katılımcılar IETM in sahip olduğu özelliklerin kullanım kolaylığı sağladığını ve içeriklere ulaşma sürelerini kısalttığını belirtmişlerdir. Etkileşimli bir ara yüze sahip IETM de, 3 boyutlu animasyonların olması kullanıcıların içeriği daha rahat takip edebilmelerini ve anlayabilmelerini sağlamıştır. Araştırmanın sonuçları, literatürde önceden var olan sonuçlarla yansıtıcı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to understand the perceptions of participants of a technical training on utilization of interactive electronic form materials prepared with IETM technology. Specifically the study aims to examine their opinions, comments and evaluations about their experiences and have them compare printed materials with the mobile digital content. The participants of the study were 8 employees who volunteered to contribute to the study out of 25 employees in Integrated Logistics Support department of a company in the defense industry. Basic qualitative research design was followed where the participants were interviewed one on one, and the collected data was analyzed by employing inductive content analysis. According to the results of the data analysis, the participants were of the opinion that the features of IETM made it easy to use, and shortened access to content time. The IETM, which has an interactive interface, 3-D animations enabled users to follow and understand the content better. The results were discussed reflectively with the pre-existing results in the literature.