Ulusal bir web sitesi oluşturucu tasarımı
Designing a national website builder
- Tez No: 573228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI NAKİLCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, internet ve internet yazılımcılığı konusunda dışa bağımlılığın getirmiş olduğu dezavantajları irdelemek ve bu konuda birtakım çözüm önerileri sunmaktır. İnternet, yerel sınırları olmayan bir ağdır. Veri kaynakları birbirlerine kilometrelerce uzaklıkta da olsa cihazlar kendi aralarında saniyeler içerisinde iletişim kurabilmekte ve etkileşim sağlayabilmektedir. İnternetin bu özelliği küresel platformların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren sosyal medya kavramıyla yerel platformlar, küresel platformlar karşısında zayıflamış ve tekelleşme ivmesi hız kazanmıştır. Bu gelişmenin yanı sıra, insanların internet kullanım oranları da her geçen gün artmaktadır. Web 1.0'da tamamen alıcı olan internet kullanıcıları, Web 2.0'ın hayata geçmesiyle internete katkıda bulunabilen bireyler haline gelmiştir. Web 2.0'ın ağa yayılmasıyla kendi içeriklerini üretebilen kullanıcılar internetin hatırı sayılır bir güç haline gelmesinde de büyük rol oynamışlardır. Küresel platformların tekelleşme süreci sosyal medya platformlarında kendisini gösterdiği gibi internet yazılım sektöründe de etkisini giderek artırmaktadır. Tezde, internette dışa bağımlılık konusu internet yazılım teknolojilerinin gelişim süreçleri mercek altına alınarak değerlendirilmiştir. Web sitelerinin geçirdiği evreler incelenmiş, elde edilen verilerle geçen süre içerisinde yerlilik ve dışa bağımlılık istatistikleri karşılaştırılmıştır. Yazılım sektöründe payını giderek artırmakta olan web sitesi oluşturucu sistemler tanıtılmış, bu sistemleri oluşturan küresel platformların kullanım oranları tespit edilmiştir. Ülkelerin stratejik yatırım olarak görmekte olduğu yazılım sektörünün dışa bağımlı hale gelmesiyle ulusal güvenlik ve ekonomi ekseninde yaşanabilecek olumsuzluklar değerlendirilmiştir. Bu noktada, tamamen dışa bağımlı olan web sitesi oluşturucu platformlarının yerli alternatiflerinin oluşturulması gerekliliği tartışmaya açılmıştır. Çalışma kapsamında ulusal bir web sitesi oluşturucu platformu geliştirilmiş ve platform yazılım geliştiricilerin deneyimlemeleri amacıyla internet üzerinden yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to examine the disadvantages of external dependence related to the internet and web development and to offer some solutions on this matter. The Internet is a network without domestic boundaries. Devices can communicate and interact with each other within seconds even though data sources are miles away. This feature of the Internet has paved the way for the formation of global platforms. Especially with the social media concept that has entered our lives in recent years, domestic platforms have weakened against global platforms and monopolization has gained momentum. In addition to this development, the rates of the internet usage by people are also increasing day by day. Internet users, who were completely receivers in Web 1.0, have become individuals who can contribute to the internet by the implementation of Web 2.0. Users, who can produce their own content by the spread of Web 2.0 over the network, has played an important role in the considerable power gained by the Internet. The monopolization process of global platforms has stood out in social media platforms and it is also increasing its influence in the Internet software sector gradually. In the thesis, the topic of external dependence related to the Internet was assessed through examining the development processes of the Internet software technologies. The phases of the websites were examined, and meanwhile, the statistics of being domestic and external dependence were compared with the data obtained. Website builder systems increasing their share in the software sector were introduced and utilization rates of the global platforms that made up these systems were determined. As the software sector, which the countries see as strategic investment, has become dependent on foreign countries, the probable negativities of national security and economy was evaluated.