Kişisel koruyucu donanımlarda nanoteknolojik uygulamaların incelenmesi
Investigation of nanotechnological applications in personal protective equipment
  1. Tez No: 573231
  2. Yazar: MUHAMMET ABDULLAH KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endüstrileşme süreci ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına duyulan ihtiyaç kaçınılmaz bir hal almıştır. Sanayileşen ve globalleşen dünyada İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) önlemlerinde çağın yadsınamaz bir gerçeği olan teknolojiyi kullanmak en olası yaklaşımdır. İş sağlığı ve güvenliği alanına dair tüm ekipmanlarda olduğu gibi kişisel koruyucu donanımlarda da gelişen teknolojinin kullanılması verimliliği ve üretimi arttıran bir etmendir. Bu araştırma ile nanobilim pek çok alanda işlevsellik kazanmışken kişisel koruyucu donanımlarda pazar bulması durumunda ne tür boyutlara ulaşabileceğine dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; İSG ve nanoteknoloji alanına dair terimler, tarihsel süreçleri, nanoteknolojinin uygulama alanları, kişisel koruyucu donanım özellikleri ve kullanım alanları verilmiştir. İkinci bölüm; kullanılan materyalı (PA6 polimeri), üretim ekipmanlarını (solution blowing, electro blowing), filtrasyon, hava geçirgenliği ve SEM test ölçüm cihazlarını, üretim yöntemlerini kapsamaktadır. Son bölümde; nanoteknoloji üretim ile endüstriyel üretim toz maskelerine dair bulgular kıyaslanarak grafikleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the industrialization process, the need for occupational health and safety studies has become inevitable. In the industrializing and globalizing world, the most probable approach is to use technology, which is an undeniable fact of the age, in OHS (Occupational Health and Safety) measures. As in all equipment related to occupational health and safety, the use of developing technology in personal protective equipment is a factor that increases productivity and production. With this research, while nanoscience has gained functionality in many fields, it has been tried to draw attention to what dimensions it can reach if it finds a market in personal protective equipment. This study consists of three main parts. In the first part; The terms related to OHS and nanotechnology, historical processes, application areas of nanotechnology, personal protective equipment properties and usage areas are given. Second part; materials used (PA6 polymer), production equipment (solution blowing, electro blowing), filtration, air permeability and SEM test measuring equipment and production methods. In the last section; The findings of nanotechnology and industrial production dust masks were compared and their graphics were interpreted.