[-1,1] aralığında bernsteın-stancu-schurer operatörlerininyaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı
Approximation properties of bernstein-stancu-schurer operators and rate of approximation on interval [-1,1]
- Tez No: 573230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde ele alınan konu ve konu ile bağlantılı literatürdeki çalışmalardan kısaca söz edilmiştir. Aynı zamanda kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde Bernstein ,Stancu ve Schurer polinomlar ile ilgili yapılan çalışmalar kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tezde kullanılacak materyal ve yöntemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, operatörümüz ile ilgili lineer pozitif operatörlerde kullanılan bazı yöntem ve hesaplamalar yapılmıştır, Maple bilgisayar programından faydalanarak operatörümüzle yapılan yaklaşım için bazı grafikler çizilmiş ve hata miktarları için nümerik değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has four parts. The first part is about introduction. At this thesis, it is briefly mentioned about the subjects of this thesis and studies in the field of literature on the same subject. At the same time, this paper gave place to the basic definations and theorems used at this thesis. At the second part, it is shortly mentioned about studies made on polinoms of Bernstein, Stancu and Schurer. At the third part, it is mentioned about methods and materails used at the thesis. At fourth part some methods and calculations used in potitif lineer operators are made about our operator. By using Maple computer program, some graphs are drawed for estimation of our operator and calculated numeric values for error ammounts