Identification of tissue, developmental stage and stress response specificity of WRKY transcription factor family
WRKY transkripsiyon faktör ailesinin doku, büyüme evresi ve stress cevabı açısından özgünlüğünün tanımlanması
- Tez No: 573245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE NESLİHAN ÖZTÜRK GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
WRKY transkripsiyon faktör ailesi bitkilerde stres faktörlerinin etkili olduğu durumlarda önemli role sahip olan en büyük protein ailelerinden biridir. Bu transkripsiyon faktörü ailesi özellikle bitkilerde stres faktörlerine maruz kalındığı durumlarda protein fonksiyonlarının kaybolmaması adına oldukça önemlidirler. Bu tezde seçilmiş olan 3 monokot ve 1 dikot olmak üzere toplamda dört bitkideki (Arabidopsis thaliana, Zea mays, Oryza sativa subsp. japonica ve Brachypodium distachyon) WRKY genleri belirlenmiş ve kuraklık, tuzluluk ve sıcaklık koşulları gibi başlıca abiyotik stres faktörleri altında ve bitkilerin farklı gelişim evrelerinde WRKY transkripsiyon faktörlerinin ifadelenme düzeyleri biyoinformatik yöntemler kullanılarak tespit edilmiştir. Her bitki için ayrı ayrı filogenetik ağaçlar oluşturulmuş, kromozomlar üzerinde WRKY genlerinin yerleri ve korunmuş bölgeleri belirlenmiş, yapılan in silico çalışmalarla ayrıca gen yapısı (ekzon/intron), gen ontolojisi ve hedef miRNA'lar tespit edilerek WRKY proteinlerinin annotasyonu amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The WRKY transcription factor family is one of the largest protein families that has an important role in stress. Especially in plants they have a crucial importance to maintain the protein functions in situations where plant exposed to stress factors. In this study, in four plants selected as 3 monocots and 1 dicot, Arabidopsis thaliana, Zea mays, Oryza sativa subsp. japonica and Brachypodium distachyon, WRKY genes were identified and changes in WRKY transcription under different abiotic stress factors such as drought, salinity and temperature conditions were investigated. The expression levels of the factors were determined using bioinformatics methods. Phylogenetic trees were created for each plant separately, the location and conserved regions of WRKY genes on chromosomes were determined, gene structure (exon / intron), gene ontology and target miRNAs were determined and annotation of WRKY proteins was aimed with these in silico studies.