Yaşlılarda aşılanma durumunun ve bilgisinin kırsal - kentsel semtlere göre karşılaştırılması
Comparison of vaccination status and knowledge in elderly according to rural-urban neighborhood
  1. Tez No: 573249
  2. Yazar: SEDA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı yaşlılarda aşılanma durumu ve bilgisinin sorgulanacağı anketi uygulayarak, yaşlılarda aşılanma bilincinin oluşturulmasını sağlamak ve bu bilgi ve tutumun kırsal-kentsel farklılık arz edip etmediğinin tespitini sağlamaktır. YÖNTEM: Ç alış mamız gözlemsel, analitik, prospektif bir ç alış madır. Çalışmaya 17.09.2018 – 03.03.2019 tarihleri arasında S. B. Ü. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yükseltepe Semt Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarla birlikte Ankaraİli Pursaklar ilçesindeki Saray ASM'ye başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Çalışmaya 125 kırsal kesimden ve 125 kentsel kesimden olmak üzere 250 kişi dahil edildi. Gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurulabilen,65 yaş ve üzeri hastalara hazırlanan anket uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 versiyonu kullanılarak yapıldı. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanıldı. BULGULAR: Katılımcıların %45,2'si (113) kendi yaş grubunda uygulanması gereken aşılar olduğunu düşünmekteyken %54,8si (137) uygulanması gereken aşılar olmadığını söylemiştir. Aşılar hakkında bilgi sahibi olma oranları; tetanoz aşısı %78,4, influenza aşısı %76,4, hepatit B aşısı %37,6, pnömokok %26, suçiçeği-zona %15,2 ve hepatit A aşısı %0,8'dir. Katılımcıların %41,2'i tetanoz aşısı, %32'si influenza aşısı, %5,6'sı pnömokok aşısı ve %5'i hepatit B aşısı yaptırdığını söylemiştir. Hepatit A ve suçiçeği-zona aşılarını yaptıran katılımcı bulunmamaktadır. Aşılar hakkında bilgi sahibi olma üzerine eğitim seviyesi ve düzenli okuma alışkanlığının olması değişkenleri anlamlı düzeyde etkiliyken(p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to provide the awareness of vaccination in the elderly by applying the questionnaire which will question the vaccination status and knowledge in the elderly and to determine whether this knowledge and attitude presents rural-urban differences. METHODS: Our study is an observational, analytical, prospective study. The study was conducted from 17.09.2018 to 03.03.2019, the patients aged 65 years or older who applied to H. S. U. Kecioren Education and Research Hospital, Yukseltepe District Polyclinic were included alongside with the patients aged 65 years or older who applied to the Primary care clinic at Pursaklar district of Ankara. The study included 250 people: 125 were from rural areas and 125 were from urban areas.A questionnaire was administered to patients aged 65 years or older who voluntarily agreed to participate and who could be contacted. Statistical analyzes were performed using SPSS version 22.0. 0.05 was used as the level of significance when interpreting the results. RESULTS: While 45.2% (113) of the participants thought that there were vaccines to be administered in their age group, 54.8% (137) said that there were no vaccines to be administered. Rates of knowledge about vaccines; tetanus vaccine 78.4%, influenza vaccine 76.4%, hepatitis B vaccine 37.6%, pneumococcal 26%, varicella-shingles 15.2% and hepatitis A vaccine is 0.8%. 41.2% of the participants stated that they had tetanus vaccine, 32% had influenza vaccine, 5.6% had pneumococcal vaccine and 5% had hepatitis B vaccine. There were no perticipants who had hepatitis A and varicella-shingles vaccines. While education level and regular reading habits had a significant effect on knowledge about vaccines (p 0.05).