Hastanemiz çocuk yanık ünitesinde enfeksiyon etken sıklığının değerlendirilmesi ve epidemiyolojik veriler
Evaluation of infectious agents and epidemiological data in pediatric burn unit at sisli etfal education and research hospital
- Tez No: 714361
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DALGIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde 1-4 yaĢ arası çocuk ölüm nedenleri arasında kazalar dördüncü sırada yer alır ve bu kazaların en sık nedeni düĢme, yanma ve zehirlenmelerdir. Pediatrik yanıklar; birçok bilim dalını içeren multidisipliner bir yaklaĢım gerektirmektedir. Yanık hastalarında tedavi stratejileri; yanık yüzdesi, yanık yeri, yanık çeĢidi, yanık derinliği saptanarak belirlenir. Yanık hastalarında görülen ana sorunlar; sıvı kaybı, ağrı, artmıĢ metabolik gereksinimin karĢılanması, travma sonrası stres bozukluğu ve enfeksiyonlardır. Yanık hastalarında en sık görülen enfeksiyonlar, kliniklere göre sıklık ve sıralama değiĢmekle birlikte; yara yeri enfeksiyonu, sepsis, hastane kökenli pnömoni ve üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Yanık nedeni ile hastaneye yatırılan hastalarda mortalite ve morbiditenin en önemli sebebi sepsistir. ÇalıĢmamızda 2008 Eylül - 2010 Haziran tarihleri arasında; ġiĢli Etfal Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Çocuk Yanık Ünitesinde yatarak tedavi gören hastalar retrospektif olarak epidemiyolojik ve enfeksiyon açısından değerlendirildi. Hastalarda en sık görülen yanık çesidi sıcak sıvı yanığıydı. Ortalama yanık yüzdesi 12.92 ±9.8 (1-60), ortalama yatıĢ süresi 12.3 ± 13.4 (1-154) gündü. Enfeksiyon tanımlamaları CDC (ACCP/SCCM) enfeksiyon kriterleri ve Amerikan Yanık Cemiyeti (ABA)'nin 2007 yılı Ocak ayında düzenlenen konsensus konferansı kararları baz alınarak belirlendi. 175 hastanın 29'unda (%16.6) 34 dökümante edilmiĢ enfeksiyon saptandı. Toplamda 21 yara enfeksiyonu, 8 kan akımı enfeksiyonu, 5 idrar yolu enfeksiyonu saptandı. 4 hastada, birden fazla enfeksiyon vardı. En sık etkenler yanık yara enfeksiyonlarında Pseudomonas aeroginoza, kan akım enfeksiyonlarında metisilin dirençli Staphylococcuc aureus, idrar yolu enfeksiyonularında Pseudomonas aeroginoza idi. Hastalar enfeksiyonu olan ve olmayan gruplara ayrılarak incelendiğinde; yanık Ģiddet skorunu (ABSI) arttıkça enfeksiyon oranının arttığı, enfekte hasta grubunda yanık yüzdesinin anlamlı olarak yüksek olduğu ve yatıĢ süresinin 3 kat uzadığı görüldü. Enfeksiyonu olan grupta ilaç maliyeti 5 kat artmıĢtı. Mortalite oranı %2.28 olarak bulundu. Mortaliteyi etkileyen faktörler ABSI, yanık çeĢidi ve yanık yüzdesiydi. Literatürde yanıklı hastalarda yanığın kendisi de bir sistemik inflamatuar yanık sendromu (SIRS) etkeni olması nedeniyle bu hastalara klasik SIRS kriterleri uygulandığında fazla sayıda hastanın bu kriterleri tamamlayarak gereksiz antibiyotik tedavisine maruz kalmalarından bahsedilmektedir. Biz de bu amaçla hastalarımızı klasik SIRS-ACCP/SCCM kriterleri ve yeni SIRS-ABA kriterlerine göre sınıflandırarak tekrar değerlendirdik. Sonuçta, 51 hastanın yeni kriterlere göre SIRS tanımı dıĢında kaldığını gördük. Yanık hastaları ülkemiz için büyük bir maliyet getirmektedir ve bu hastaların bir kısmı için kaçınılmaz olan enfeksiyonlar bu maliyeti oldukça arttırmaktadır. Bu sebeple en doğru olan çocuklarımızı yanıktan korumaktır. Nedenlerin önlenmesine yönelik çalıĢmalar, yeterli eğitim ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasıyla desteklenmelidir. Doğru hasta yönetimi adına her yanık ünitesinin kendi hasta popülasyonu ve enfeksiyon etkenlerini belirleyerek uygun antibiyotik stratejileri geliĢtirmelidir.
Özet (Çeviri)
In our country, accidents are in the fourth place among the children death causes between 1-4 years and the most common cause of these accidents are falls, burns and poisoning. Pediatric burns require a multidisciplinary approach . Treatment strategies are determined by the location, type ,depth and percentage of the lesion in patients with burns. Fluid loss, pain, increased metabolic requirement, post-traumatic stress disorder and infections are the main problems observed in patients with burns. Although the frequency and severty of infections vary according to their clinical features; the most common infections in burn patients are wound infections, sepsis, hospital-acquired pneumonia , urinary tract infections. The most important cause of morbidity and mortality in hospitalized patients with burns, is sepsis. In our study, the patients who had been hospitalized from September 2008 to June 2010 at the Pediatric Burns Unit of ġiĢli Etfal Education and Research Hospital were evaluated retrospectively in terms of epidemiological features and infection status. The most common burn type was the hot liquid burns. The average of burn percentage was 12.92 ±9.8 (1-60), the average length of internation was 12.3 ± 13.4 (1-154) days. The definitions of infection were determined in terms of CDC(ACCP/SCCM) criteria and the American Burn Associations (ABA) consensus conference decisions that were held in January 2007. Thirty-four infections were documented in 29 (16.6%) of 175 patients. 21 of whole infections were wound infections, 8 were bloodstream infections and 5 were urinary tract infections. In four patients, there were more than one infection. The most common isolated bacteria were Pseudomonas aeroginoza in burn wound infections, methicillin resistant Staphylococcuc aureus in boodstream infections and Pseudomonas aeroginoza in urinary tract infections. The cases were divided into two groups according to their infectious status. In order to these classification; it was observed that; the presense of infection ameliorated percentage of burn lesion and duration of hospitalization. Drug costs analysis showed a 5-fold greater in the group with infectin when was compared with non-infectious patients. The mortality rate was found 2.28%. Factors affecting the mortality was ABSI, the type and the percentage of burns. When classical SIRS criteria were subjected to burn patients; it was seen that patient were treated blood spectrum antibiotics unnecesseraly as the burn is an isolated cause of SIRS. In order to reduce the unnecessary antibiotherapy we reclassified the burn patients according to ACCP/SCCM-SIRS citeria and new ABA-SIRS criteria. When reclassification was applied, the diagnose of SIRS was excluded 51 patients. The treatment and care of burns is great burden for our country economicaly; and in addition, infection status that accurs in many of these patients increases this cost implication.The more appropriate approach would be to prevent the burbs rather than treating. The studies conducted for the prevention of burn causes must be supported by adequate education and health care provision. In order to evaluate correct patient management, each burn unit must identify its patient population and infectious agents in order to develop strategies for selecting appropriate antibiotic.