LCD kabinlerde oluşan yüksek sıcaklıkların minimize edilmesi ve uygun tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Minimazing the high temperatures in LCD cabinets and determining the suitable design parameters
  1. Tez No: 573275
  2. Yazar: VOLKAN TUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez kapsamında Yassı TV'lerde bulunan elektronik devrelerin sıcaklıklarının minimize edilmesi amacıyla optimum ısı transferini sağlamak üzere arka kapakta yer alan hava deliklerinin ve elektronik devrelerin uygun tasarım parametreleri belirlenmiştir. Maksimum ısı transferi gerçekleştirecek olan elektronik devre ve havalandırma deliklerinin optimum tasarımının belirlenmesinde, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yazılımı olan ANSYS Icepak modülünde simülasyonlar yapılmıştır. Doğal konveksiyon ısı transferi yöntemi baz alınarak yapılan simülasyonlarda, hava akış hızı ve rotasının devrelerdeki ısı transferinde önemli iki parametre oldukları gözlenmiştir. Farklı hava akış hızlarında, devreler üzerinde oluşan ısı transferi, simülasyon sonuçları ile bu hava akış hızını sağlayacak olan tasarımlar incelenmiştir. Ayrıca farklı hava akış rotaları ile devreler üzerinde etkin bir soğutma sağlanması için farklı tasarımlar yapılarak simülasyon sonuçları ile sayısallaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, appropriate design parameters of air holes in the back cover are determined to provide optimum heat transfer to minimize the temperatures of electronic circuits in Flat TV's. Simulations were performed on the ANSYS Icepak module, which has Computational Fluid Dynamics (CFD) software, with the optimal design of the back cover and ventilation holes to achieve maximum heat transfer on the circuits. It has been observed that the air flow rate and the air flow are two important parameters in the heat transfer in the circuits in simulations based on the natural convection heat transfer method. At different air flow rates, designs that provide this airflow rate with heat transfer simulation results on the circuits have been investigated. In addition, different designs have been made and digitized with simulation results to ensure efficient cooling on different air flow routes and circuits.