Bessel fonksiyonları için Jordan tipli eşitsizlikler
Jordan type inequalities for Bessel functions
- Tez No: 573284
- Danışmanlar: PROF. ERHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Bessel fonksiyonları için Jordan tipli eşitsizlikler incelenmiştir. Bunun için öncelikle klasik trigonometrik ve hiperbolik fonksiyonlar için Jordan eşitsizliği tarihi seyir içinde incelendi ve bu bağlamda Jordan eşitsizliğinin iyileştirmelerine ve genelleştirmeleri anlatıldı. Daha sonra birinci çeşit Bessel fonksiyonları ve genelleştirilmiş Bessel fonksiyonları için Jordan tipli eşitsizliklerin iyileştirmeleri ve genelleştirmeleri ile birlikte yapılan çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Jordan-type inequalities for Bessel functions are studied. For this purpose, Jordan inequality for classical trigonometric and hyperbolic functions are examined in historical course, and in this context, improvements and generalizations of Jordan inequality are described. Later, the first kind of Bessel functions and generalized Bessel functions for Jordan-type inequalities with improvements and generalizations are included in the studies.