Bessel fonksiyonları
Bessel functions
  1. Tez No: 83567
  2. Yazar: NİHAN UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Laplace denkleminin silindirik koordinatlardaki ifadesinden yararlanılarak Bessel denklemi elde edilmiştir. Daha sonra Bessel denkleminin çözümleri olan Bessel fonksiyonları ve onların özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Bessel fonksiyonları için integral gösterimleri ver ilmiştir. Değiştirilmiş Bessel denklemi tanımlanmış, çözümleri olan Değiştirilmiş Bessel fonksiyonları ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Bessel ve Değiştirilmiş Bessel fonksiyonlarının asimtotik açılımları, Lommel integralleri ve Fourier-Bessel açılımları elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise dairesel zarın titreşimi incelenmiş, başlangıç ve sınır koşulları altında ısı denkleminin çözümleri bulunmuştur. 1999, 119 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Laplace denklemi, Bessel denklemi, Bessel fonksiyonları, Değiştirilmiş Bessel denklemi,Değiştirilmiş Bessel fonksiyonları, Asimtotik açılım,Lom- mel integrali, Fourier-Bessel açılımı, Dalga denklemi, Isı denklemi, Isı akışı, Kararlı ısı, Değişen ısı.
Özet (Çeviri)
This thesis is consists of four chapters. In the first chapter, Bessel equation is obtained through the cylindrical coordinates of Laplace equation. In addition, Bessel functions which are the solutions of Bessel equation and their properties are studied. The integral are presentations of Bessel functions are the main sub ject of the second chapter. Modified Bessel equation is defined and its solutions modified Bessel functions and their properties are intro duced. In the third chapter, the asymptotic expansions of Bessel and Modi fied Bessel functions, Lommel integrals and Fourier- Bessel expansions are obtained. In the fourth chapter, the vibration of spherical membrane is inves tigated and the solutions of heat equation with initial and boundary conditions are found. 1999, 119 pages KEY WORDS : Laplace equation, Bessel equation, Bessel func tions, Modified Bessel equation, Modified Bessel functions, Asymptotic expansion, Lommel integ- ral,Fourier-Bessel expansion, Wave equation, Heat equation, Heat flow, Steady temperature, Variable temperature.