Yönetici hemşirelerin yönetsel yeterlilik düzeyi ile hemşirelerin iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between managerial competence level of head nurses and job satisfaction of nurses
- Tez No: 573318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Yönetimin temelini oluşturan insan kaynağının etkin ve verimli olarak yönetilmesinde başarılı yönetim ve yöneticilerin önemli bir rolü vardır. Bu araştırma servis sorumlu hemşirelerinin yönetsel yeterlilik düzeyi ile hemşirelerin iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan araştırma Ordu ilindeki kamu hastanelerinde çalışan hemşireler ile Ekim 2017-Haziran 2019 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın çalışma evrenini, sözü edilen hastanelerde görev yapmakta olan 717 hemşire ve 95 servis sorumlu hemşiresi oluştururken; örneklemini ise araştırmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 91 servis sorumlu hemşiresi ve 273 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Doyum Ölçeği”ve“SSH Yönetsel Yeterlik Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak, anket formunun araştırmacı tarafından hemşirelere dağıtılıp geri alınması yoluyla toplandı. Verilerin analizi; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca; bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis analizi ve korelasyon analizi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There is a significant effect of successful management and managers on administration of human resources which is the backbone of management. This research was conducted to determine the relationship between the level of managerial competence of head nurses and job satisfaction of nurses. Material and Method: This descriptive and cross sectional research was conducted with nurses serving for state hospitals in the province of Ordu, between October in 2017 and June in 2019. While 717 nurses and 95 unit head nurses serving at said hospitals constituted the population of this research, the sample consisted of 273 nurses and 91 unit head nurses satisfying the criteria of sampling. The data was collected by using ''Self-Description Form'', ''Job Satisfaction Scale'',“Service Head Nurse Performance Rating Scale”through distribution and reclaim of surveys by the researcher. The data was analysed by using number, percentage, mean, standard deviation, median; t test, one way analysis of variance; Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis analysis and correlation analysis were used.