Annenin çocuk yetiştirme tutumuna evlilik uyumunun etkisi
The effect of marriage compliance on mother's child growing attitude
  1. Tez No: 573330
  2. Yazar: ÖZNUR KABADAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Evlilik aile kurmayı sağlayan bir beraberliktir. Ailede anne babanın birbirleriyle ve çocuklarıyla olan olumlu-olumsuz ilişkileri, evlilikteki uyum ve uyumsuzlukları, çocuk yetiştirme tutumları özellikle okul öncesi çocukların psikolojik ve fiziksel yönden gelişimini etkilemektedir ve dolayısıyla anne babaların bu tutumlarıyla yetişen çocuklar bulundukları toplumun yapısını oluşturmaktadır. Bu araştırma annenin çocuk yetiştirme tutumuna evlilik uyumunun etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma örneklemini Mayıs-Eylül 2018, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kamu hastanesine gelen 2-4 yaş arasında çocuğu olan, partneriyle birlikte yaşayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 176 kadın oluşturdu. Araştırmada anneler sorgulanarak tanıtıcı bilgi formu, evlilik uyum ölçeği, çocuk yetiştirme tutum ölçeği dolduruldu. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov analizi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MARRIAGE COMPLIANCE ON MOTHER'S CHILD GROWING ATTITUDE Marriage is a unity that allows you to establish a family. The positive and negative relationship of parents with each other and their children, the harmony and incongruity in marriage, and their attitudes of child rearing affect the psychological and physical development of pre-school children in particular, and thus the children raised by these attitudes of parents constitute the structure of the society they live in. This study was conducted to determine the effect of marital adjustment on maternal child rearing attitude. The research sample was consisted of 176 women visited a public hospital associated with Health Department between May and September 2018, who had a child between 2-4 years of age, lived with their partner and accepted to participate in the study. In the study, by questioning the mothers, introductory information form, marital adjustment scale, and child rearing attitude scale were filled. In the evaluation of data, number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods. Distribution of the research variables was tested by Kolmogorov-Smirnov analysis.