Annelerin aile kavramını algılaması ve bunun çocuk yetiştirme tutumuna etkisi
The Mothers perceive the family concept and the effects of this on the attitude of bringing up children
- Tez No: 91384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırma, annelerin aile kavramını algılaması ve bunun çocuk yetiştirme tutumu üzerine etkisi araştırmak amacıyla; kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini Erzurum Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde yaşayan 5-19 yaş grubu çocuğa sahip anneler oluşturmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı Yenişehir, Dadaşkent, Kâzım Karabekir ve Yakutiye belde belediyeleri sınırlarında yer alan sağlık ocaklarından birer tanesi basit rastgele örnekleme yöntemi ile örneğe alınmıştır. Uygulama zorlukları göz önünde bulundurularak evrenin %2'si oranlı eleman örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler, sosyodemografik özellikleri içeren anket formu, Aile ortamı ve Aile hayatı-çocuk yetiştirme tutum ölçekleri kullanılarak toplanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde korelasyon, varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre annelerin eğitim düzeyleri düşük, çoğunlukla ev hanımı ve 30-41 yaş grubunda olduğu saptanmıştır. Eşlerinin ise çoğunluğu lise mezunu olan ve serbest çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma bulgularımıza göre anne ve babaların eğitim durumları yükseldikçe annelerin aile ortamını daha az denetim ve daha fazla aşırı annelik tutumu içinde algıladıkları saptanmıştır. Hem çalışan hem de eşleri kötü tutumda olan annelerin aşırı annelik tutumunu daha çok algıladıkları bulunmuştur. Geniş aileye mensup, ev hanımı olan ve eşleri iyi tutumda olan annelerin denetimi daha çok algıladıkları saptanmıştır. Tutarsız ebeveyn tutumuyla yetiştirilen annelerin aşırı annelik tutumu, aşırı kontrollü tutumla yetiştirilen annelerinde demokratik tutumu daha çok algıladıkları, saptanmıştır. Eşleri kötü davranan annelerin demokratik tutumu daha fazla algıladıkları bulunmuştur. Ailenin aylık geliri ile annenin aşırı annelik tutumunu algılamaları arasında olumlu ilişki saptanmıştır. Araştırma bulgularına göre aşırı annelik ile birlik beraberlik, denetim arasında ters yönde bir ilişki saptanmıştır. Demokratik ve eşitlik tutumuyla birlik beraberlik arasında ters yönde bir ilişki, demokratik ve eşitli tutumuyla denetim arasında da anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Araştırma bulgularımız doğrultusunda, sonuçlara uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This cross sectional research was made to investigate the way mothers perceive the family concept and the effects of this on the attitude of bringing up children. The research covered the mothers whose children were in the 5-19 year age group and who were living within the municipial district borders of the greater city of Erzurum. One health station selected through random sampling method was included from each of the Yenişehir, Dadaşkent, Kazım Karabekir and Yakutiye district municipalities affiliated to the municipality of the greater city of Erzurum. The application difficulties being considered, 2% of the research group was selected by means of individual sampling. Data were collected by using questionnaires covering sociodemographical features, and by applying scales for family atmosphere and family life-child growing attitudes. In the statistical evaluation of the data, analyses of correlation, variance, and t test were used. According to the results of the research, it was determined that the mothers had low level education, and most of them were housewives, and that they were in the 30- 41 year age group. As to their husbands, most of them were high-school graduates and working in non-organizational jobs. In the light of our findings, it was determined that the mothers perceived the family ground in a less control and more motherly attitude as the educational level of the parents became higher. Both the mothers working in a job and the ones whose husbands were found to have bad attitudes perceived excessive motherly attitudes more. The mothers who were a member of larger families and housewives, and whose husbands had better attitudes were found to perceive the control more. It was determined that the mothers who were brought up with inconsistent attitudes of parents perceived the excessive motherly attitudes more and that the mothers brought up with excessive control perceived democratic attitudes more. It was found that the mothers whose husbands had bad attitudes perceived democratic attitudes more. A positive relation was determined between the monthly income of the family and the way mothers perceived excessive motherly attitudes. According to the findings of the research, an opposite relation was found between excessive motherly attitudes and unity, solidarity, and control. No opposite relation between the democratic and equality attitudes and the unity and solidarity was observed; and no relation between control and the democratic andIV equality attitudes was determined. Suggestions were made in accordance with the results based upon the present research findings.