Kent içi ulaşımda bisiklet kullanımı Konya örneginde bir araştırma
The use of bicycle in urban transport a research in Konya sample
  1. Tez No: 573339
  2. Yazar: HAYRİ ULVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Günümüzde bisiklet kullanımının birey için fiziksel ve ruhsal dinlenme; toplum için ise çevre duyarlı ve enerji korunumu ilkeleriyle bağdaşan bir ulaşım türü olduğu şehir ve ulaşım plancıları tarafından kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kent içi ulaşımda bisikletin motorlu taşıtlara belli koşullarda alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanımının Konya örneğinde ortaya konulmasıdır. Konunun teknik yönü planlama ve tasarım ilkeleriyle desteklenmiştir. Araştırmacı tarafından, merkezi iş alanı (MİA) kavşaklarında yapılan trafik sayımı ve bisiklet kullanım anket sonuçları, bisikletlilere yönelik yerel yönetim tarafından yaptırılan bisiklet park yeri anketleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile Konya'daki bisiklet kullanım-kullanıcı özellikleri, bisikletlilerin de MİA'yı varış noktası ve geçiş bölgeleri olarak seçiş ve MİA dışı alanları kullanış oranlan tespit edilmiştir. Aynca; trafik sayımlarında toplam taşıt içerisindeki bisiklet ve motorlu taşıt kullanım oranları da karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında; Konya Büyük Şehir Belediyesi'nin yaptırmış olduğu Konya Ulaşım Master Planı araştırma bulguları açısından değerlendirilmiş ve bu bulgular sonucunda; Konya Ulaşım Master Planında ileri sürüldüğü gibi bisiklet kullanımının daha kullanılabilir bir kentsel ulaşım türü olduğu belirlenmiş ve kentlerin öncelikle otomobiller için değil insanlar (kentliler) için de yaşanması gereken mekanlar olduğu ve özellikle kent merkezinde bisikletin buna uygun bir ulaşım türü olduğu anlaşılmıştır. Sonuçta bisiklet kullanımına yönelik düzenlemelerin kentlerimizde en kısa sürede uygulamaya konarak; motorlu taşıt ağırlıklı geleneksel planlama anlayışının değişmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Konya bicycle transportation master plan of greater Konya Municipality has been evaluated by the findings of the survey, conducted for the thesis and the results showed that bicyle usage is more applicable for urban travel purposes for Konya than the master plan put forwards and it is seen that the cities must be liveable places not taking precedence for automobiles but also people. In conclusion, it was found out that the traditional planning concept, implicitly favour of motorvehicles should be changed, by the putting into agenda tlie encouragement ofbicycle usage intra-urban travel purposes more in suitable cities.