Kentsel politika belgelerinde bisiklet ulaşımı: Seçilmiş bazı kentlerin incelenmesi
  1. Tez No: 600956
  2. Yazar: EREN BİRKESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentlerin büyümesi ile birlikte, kentlilerin karşılaştığı en büyük sorunların başında ulaşım gelmektedir. Toplu taşıma ulaşımının etkili ve yaygın biçimde planlanmadığı kentlerde otomobil kullanımının artmasıyla birlikte, trafik sorunları ve ekolojik sorunlar gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda ise, yaşam kalitesinin düşmesi gibi ciddi problemlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden, özellikle kısa mesafeli yolculukların yapılabilmesine imkân sağlayan bisikletli ulaşım, aktarmalı kullanıldığında, uzun mesafelerde alternatif bir ulaşım türü olarak kabul edilebilecektir. Ayrıca bisikletli ulaşım konusu beraberinde getireceği daha birçok fayda ile önemli bir seçenek oluşturmaktadır. Sağlıklı, ekonomik, pratik, eğlenceli ve çevreye duyarlı bir ulaşım türü olan bisiklet ulaşımı, bu sorunlara karşı etkin ve sürdürülebilir ulaşım çözümlerinden biri olarak görülmektedir. Dünyada; Hollanda, Danimarka, Japonya ve Kanada gibi ülkelerde kent içi ulaşımında önemli bir payı olan bisikletin bu ülkelerde kullanım oranı da oldukça yüksektir. Türkiye dünyanın birçok ülkesine göre iklim açısından, topoğrafik ve ekonomik açıdan daha avantajlı olmasına rağmen, bir ulaşım aracı türü olarak bisiklet yeterince tercih edilmemektedir. Bu çalışma; bisiklet ulaşımının yeteri kadar tercih edilememe sebeplerini ve kentsel belgelerde bisiklet ulaşımına doğrudan etki eden politikaları, ana planları, yasa, yönetmelik ve düzenlemeleri incelemektedir. Kentsel politika belgelerinin uygulamalarla tutarlılık gösterdiği ülkelerde, bisiklet ulaşımına yönelik başarılı çalışmalar görülmekte iken, Türkiye'de kentsel politika ve mevzuat incelendiğinde bisiklet ulaşımında yetersiz kalındığı görülmüştür. Çalışma sonunda kentsel politikada bisiklet ulaşımının geliştirilmesine yönelik sorunlar ve çözümler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the growth of cities, transportation is one of the biggest problems faced by the citizens. In cities where public transportation systems are not planned effectively and extensively, the increase in the use of automobiles may cause not only traffic and environmental problems, but also that the quality of life decreases, and the cities face serious problems. In this context, the issue of bicycle transportation, which will allow short-distance trips or can be considered as an alternative type of transportation over long distances when used on a commuter basis, draws attention with its many benefits. Bicycle transportation, which is a healthy, economical, fast, fun and environmentally friendly type of transportation, is considered as one of the effective sustainable transportation solutions against these problems. Cycling is an indispensable part of urban transportation in the Netherlands, Denmark, Japan and North America. Although our country is more advantageous in terms of climate, topography, economy and culture compared to many countries of the world, bicycle is not preferred as a mode of transportation and its use is not widespread. This work; and the policies, master plans, laws, regulations and regulations directly affecting bicycle transportation in urban documents. In countries where the consistent application of urban policy documents, while considered successful work for the bike transport, Turkey was seen as inadequate in bicycle transportation in urban policy and when legislation investigated it. Finally, the problems in implementation of bicycle transportation polices, and solutiens are discussed.