Primer hiperparatiroidi hastalarında başarılı paratiroid cerrahisinin miyokardiyal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of successful parathyroid surgery on myocardial strain in primary hyperparathyroidism
- Tez No: 573340
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACİYANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Hiperparatiroidi ayaktan başvurularda en sık hiperkalsemi sebebidir. Kronik süreçte kardiyak aritmi, hipertrofi ve yetmezlik dahil olmak üzere birçok kardiyak komplikasyonla seyretmektedir. Bu etkilerin cerrahi tedavi sonrası seyri hakkında yapılan çalışmalar kısıtlı ve yetersizdir. Amaç: Amaç başarılı cerrahi sonrası kardiyak etkilenmedeki düzelmenin gözlenmesi olarak belirlendi. Fonksiyonlar STE ile değerlendirilerek erken bozulmalar konusunda bilgi edinilmesi amaçlandı. Metod: PHPT nedeniyle opere edilen hastalarda preoperatif ve postoperatif 6. ay STE verileri karşılaştırıldı. Nüks vakalar ve ekojeniteleri yetersiz olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: 31 hasta arasından 2 hasta ekojeniteleri yetersiz olması sebebi ile çalışma dışı bırakıldı. GLS (Global Longitudinal Strain) değerinde postoperatif istatiksel anlamlı düzelme görüldü. Diğer parametlerde istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: STE standart ekokardiyografi dışında sol ventrikül fonksiyonlarında bozulmayı daha erken saptayabilmektedir. Kardiyak hasarın başarılı cerrahi sonrası geri döndürülebildiği düşünülmektedir. Mevcut literatür bilgisi yetersiz olup uzun izlem süreli geniş hasta serilerinde yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperparathyroidism is the most common reason of hypercalcaemia among non-hospitalised patients. Chronic hypercalcaemia might result in cardiac arrhythmia, hypertrophy and even failure. Researches on those complications after surgical treatment are limited and insufficient. Aim: The aim of the study is to monitor the repairment of cardiac failure after a successful surgery. Methods: The Speckle Tracking Echocardiography (STE) data of pre-operative period and postoperative 6th month are compared among the patients who are diagnosed with PHPT. Recurrent cases and the cases with insufficient echogenity were excluded from the study. Results: 2 of 31 patients were excluded from the study due to insufficient echogenity. A statistically significant improvement on GLS (Global Longitudinal Strain) value was noticed. The other parameters didn't improve significantly. Conclusion: STE can detect left ventricle dysfunctions much earlier than regular echocardiography. Cardiac injury can be repaired after a successful surgery. The recent literature is insufficient and researches with long period and wide case series are required.