Ayak basma kusuru olmayan bireylerde ayak postürü, subtalar eklemin supinasyon rezistansı ve genel yürüme parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the foot posture, subtalar joint supination resistance and general gait parameters in individuals without foot disorders.
  1. Tez No: 573343
  2. Yazar: İSMAİL TÜRKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ayak postürü ve ark yapısının alt ekstremite biyomekanikleri ile ilişkisi özellikle klinisyenler için önem arz etmektedir. Bu çalışmada grup I (düz taban) ve grup II (normal ayak) tespit edilmiştir. Elde edilen gruplarda bazı genel yürüme parametreleri ve subtalar eklemin supinasyon rezistansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza gönüllülük esasına bağlı olarak ayak basma kusuru olmayan 18-30 yaş aralığında 61 kişi (30 kadın, 31 erkek) katıldı. Kişilerin ilgili demografik bilgileri toplandı. Sol ayak baz alınarak 6'lı ayak postür indeksi'ne (APİ-6) göre normal ayak (0-5 arası değerler) ve pronasyonda ayak (6-12 arası değerler) tipleri ile navikular yükseklik oranına göre düşük arklı (0,05). Ancak APİ-6 ve navikular yükseklik oranı arasında negatif bir ilişki olduğu görüldü (p0,05). Grup I ve grup II arasında genel yürüme parametreleri ve supinasyon rezistansının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı gösterildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The relationship between foot posture and arch structure with lower extremity biomechanics is especially important for clinicians. In this study, group I (flat foot) and group II (normal foot) were detected. It was aimed to evaluate some of the general gait parameters and supination resistance of the subtalar joint in these groups. 61 volunteers (30 females, 31 males) aged 18-30 years were participated in the study. Related demographic information of the individuals were collected. Based on the left foot, according to the 6-foot posture index (FPI-6), normal foot (values between 0-5) and pronated foot (values between 6-12) types were determined and according to the navicular height ratio, low arch ( 0.05). However, there was a negative correlation between FPI-6 and navicular height ratio (p 0.05). It has shown that general gait parameters and supination resistance did not differ significantly between group I and group II (p>0,05).