Çömelme yürüyüşüne sahip serebral palsi hastalarının izole yumuşak doku cerrahisi sonrası kinetik ve kinematik verilerinin incelenmesi
Examination of kinetic and kinematic datas of cerebral palsy patient who had crouch gait and isolated soft tissue surgery
  1. Tez No: 384361
  2. Yazar: BARIŞ GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER TEMELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Serebral Palsi (SP), sıklığı gün geçtikçe artan ve ortaya çıkardığı organik ve sosyal problemler nedeniyle etkilenen kişileri ve aile bireylerine uzun ve meşakkatli bir süreç ile karşı karşıya bırakan bir hastalıktır. Kemik deformitelerine sahip olmayan hastalarda sadece yumuşak doku girişimleri ile etkin sonuçlar alınabileceği konusunda görüşler olmakla birlikte kemik deformite gelişen hastalarda öncelik bu deformitelerin düzeltilmesi olmalıdır. Ayrıca adele dengesinin sağlanmadığı olgularda kemik deformitelerin tek başına düzeltilmesi sonucu nüksler ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde hastanın taşıdığı sorunların tamamını tek seansta çözmeye yönelik düşünce ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada SP hastalığına ikincil olarak gelişen çömelme yürüyüşüne sahip olan hastalara yapılan izole yumuşak doku cerrahi girişimlerin sonuçları incelendi. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Yürüme Analizi Laboratuarı arşivi geriye dönük olarak incelenerek, yaşları 4-19 yaşları arasında değişen, çömelme yürüyüşü nedeniyle yürüme analizi polikliniğine başvuran ve izole yumuşak doku cerrahisi ile tedavi edilen 16 diparezik hasta dâhil edildi. Ortalama takip süresi 38,4±15,9 ay, ilk analizden ameliyata kadar geçen süre ortalama 5.45±6,7 ay, ameliyat ve ikinci kontrol arasındaki süre ise ortalama 15±12,7 ay idi. Ameliyat öncesi ve sonrası bilgisayarlı yürüme analizi incelemesi olmayanlar, diparezi dışında diğer SP hastaları, SP dışındaki diğer nöromüsküler hastalıklara sahip olan bireyler ve herhangi bir sebeple tedavinin bir aşamasına kemik ameliyatı geçiren hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Hastalara ait ameliyat öncesi fizik muayene verileri, kinetik, kinematik veriler ve temporospatial veriler ameliyat sonrası elde edilen verileri ile karşılaştırıldı. İstatistik analiz için student t testi kullanıldı. Ameliyat öncesi GMFCS skorları ortalama 2.38±0.51 iken ameliyat sonrası 1.69±0.48'e gerilediği (p=0,0004) görüldü. Fizik muayene verilerine bakıldığında popliteal açı 65,2±11,9 derece iken, ameliyat sonrası 60.16±12.69'e (p=0,005), kalça fleksiyon kontraktür dereceleri 11.45±2.75 derece iken, kontrolde ise 9,5±5,3'e gerilediği (p=0.011), buna karşın kalça fleksör kas gücü 3,5±0.52 iken, ameliyat sonrası 3,9±0.29'e (p=0,01), kalça abdüksiyon derecesi ameliyat öncesi 37.04±5,9 derecede iken, ameliyat sonrası 38.57±2.99'e (p=0,06), diz fleksör kas gücünün ameliyat öncesi 3.56±0.51 iken, ameliyat sonrası 3,9±0.44'e (p=0,081), diz ekstansör kas gücünün ameliyat öncesi 3.95±0.65 iken, ameliyat sonrası 4.09±0.81'e (p=0.83), ayak bileği dorsifleksiyon derecesi ameliyat öncesi 13.75±7.69 iken, ameliyat sonrası 14.13±6.41'e yükseldiği görüldü (p=0,57). Her dört parametrenin istatistiksel analizinde anlamlı bir fark yoktu. Kinematik verilerde; pelvik tilt hareket arkı ortalamasının ameliyat öncesi 10.41±6.11 derece iken, 9,5±5,8'e (p=0.793), kalça sagital plan hareket arkının ameliyat öncesi 41.08±10.99 derece iken, 39.39±7.93'e (p=0.86), kalça koronal plan hareket arkının 14,2±7.63 iken, 12.97±5.31'e (p=0.892), diz hareket arkının 45.95±13.12 derece iken, 41.75±12.07'e (p=0.94), ayak progresyon açısının -8.84±11,7 dereceden - 17,3±10,8'e gerilediği (p=0,029), ayak bileği hareket arkının 17.77±4.63 dereceden, 17.78±5.83'e (p=0,1), pelvik rotasyonun ise -0.158±7.96 iken, 0,5±6.61 dereceye yükseldiği (p=0.857) görüldü. Ayak progresyon açısındaki değişim dışında incelenen verilerin ameliyat öncesi ve sonrası değişimleri istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hastaların ilk temas diz fleksiyonları, ameliyat öncesi 33.25±14.26 iken, ameliyat sonrası bu değerin 24.46±8.84'e (p=0,002), salınım fazı maksimum diz fleksiyonu ameliyat öncesi 49,5±12.29 iken, ameliyat sonrası 43.02± 11,6'ya (p=0.024), basma ortası ayak bileği dorsifleksiyonu -3.02±11.61 iken, ameliyat sonrası 3.75±7.76'ya (p=0.047), minimum kalça fleksiyonu ise ameliyat öncesi 15.22±16.15 iken, ameliyat sonrası bu değer 7.33±14.34'e gerilediği görüldü (p=0.007). Tüm azalmalar istatistiksel olarak anlamlı olarak ölçüldü. Kinetik verileri incelendiğinde, kalça eklem gücü ameliyat öncesi 0,2±0.27 N*m/kg iken ameliyat sonrası 0.23±0.22 N*m/kg'a (p=0.506), diz eklem gücü ameliyat öncesi -0,16±0,18 N*m/kg iken ameliyat sonrasında -0,13±0,11 N*m/kg'a (p=0,945) yükseldiği, ayak bileği eklem gücünün ise ameliyat öncesi 0,067±0,065 N*m/kg iken ameliyat sonrası 0,009±0,148 N*m/kg'a gerilediği (p= 0,425) görüldü. Hastaların temporospatial verileri incelendiğinde, kadans değerleri ameliyat öncesi 104,71±38,5 adım/dakika iken, ameliyat sonrası bu değerin 89,59±35,31'e (p=0,03), çift destek zamanının 161,3±90,2 saniyeden, 150,09±81,91'e (p=0,272) gerilediği, adım genişliğinin 144,41±50,61 mm iken ameliyat sonrası bu değerin 147,94±87,8'e (p=0,882), yürüme hızı 0,656±0,268 metre/saniye iken 0,667±0,269'e (p=0.833), adım uzunluğunun 655,14±247,7 milimetreden, 767,5±307'e (p=0.01), yükseldiği görüldü. Bu değer değişiklerinden kadansdaki azalma ve adım uzunluğundaki artış istatistiksel olarak anlamlı olmakla beraber diğer değişikliklerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. İzole yumuşak doku gevşetmesi çömelme yürüyüşüne sahip olan ve kemik deformitesinin olmadığı bilinen hastalarda uygun bir cerrahi yöntemdir. Hastaların diz ve kalça muayene bulgularında, kinetik ve temporospatial parametrelerde anlamlı düzelmeler elde edilmiştir. Doğru cerrahi endikasyonla ve uygun teknikle yapılan cerrahi sonrası hastaların ameliyat öncesi sahip oldukları deformitelerde ve yürüme paterninde anlamlı oranda düzelme olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a disease, increasing its frequency day by day and confront families with the organic and social problems that has arisen because of the long and difficult process. Nowadays, many surgical techniques are identified in treatment and the idea for all of the problems that the patient carries to solve in a single stage has come to the forefront. In patients with soft tissue interventions that do not have bone deformities although opinions about the probability of getting effective results are contracture and in addition to this, The priority should be the correction of these deformities which have developed bone deformity of these patients. Despite that, it is known that the improvements bone surgery provide by oneself that cannot be achieved in SP patients with soft tissue balance is reversible. In this study, results of isolated soft tissue surgery that has operated to SP patients with crouch gait was studied. To the study, 16 diplejic patients between 4 and 19 who applied to gait analysis clinic and were treated with insulated soft tissue surgical by researching gait analysis laboratory of İstanbul University, İstanbul Faculty of Medicine archive retrospectively. Average length of follow-up was 38.4 ± 15.9 months, average time elapsed from the first analysis to the operation was 5.45 ± 6.7 months, the average time between surgery and the second control was 15 ± 12.7 months. We excluded patients who have no computerized gait analyzing examination preoperatively or postoperatively, CP patients except spastic diplegics, patients who have neuromuscular diseases except CP and patients undergoing bone surgery for any reason at any stage of the treatment. Preoperative physical examination data of the patient, kinetic, kinematic data and temporospatial data obtained after surgery were compared. For statistical analysis, student t test was used. While preoperatively, GMFCS average scores were 2.38±0.51, postoperative the scores decreased to 1.69±0.48 (p=0.0004) postoperatively. When physical examination data popliteal angle was 65.2 ± 11.9 degrees, postoperative that decreased 60.16 ± 12.69 (p = 0.005), the hip flexion contracture was 11.45± 2.75 degrees and in the control of this, the degree was 9.5 ± 5.3 (p = 0.011), hip flexor muscle as measured strength 3.5 ± 0.52 increased to 3.9 ± 0.29 (p = 0.01) after the surgery. While hip abduction degree was 37.04±5.9 degrees preoperatively, it changed to 38.57±2.99'e (p=0, 06). Also, while knee flexor muscle strength degree was 3.56±0.51, it was 3.9±0.44 degree (p=0,081) postoperatively. While the knee extensor muscle power was 3.95 ± 0.65 preoperatively, it increased to 4.09±0.81'e (p=0.83) after the surgery. While the degree of ankle dorsiflexion was 13.75±7.69 prior to the surgery, it was seen that it increased to 14.13±6.41 (p=0, 57). There was no significant difference in the statistical analysis of each of the four parameters. In kinematic data, when average pelvic tilt arc was 10.41±6.11 degrees preoperatively, it increased to 9.5±5.8 (p=0.793); also, hip sagittal plane motion arc was 41.08±10.99 degrees, it changed to 39.39±7.93 degrees (p=0.86). While hip coronal ROM was 14.2±7.63 degrees, it became 12.97±5.31 (p=0.892). While knee sagittal ROM 45.95±13.12 degrees, it decreased to 41.75±12.07 (p=0.94), also while foot progression angle was -8.84±11,7 degrees, it decreased to -17,3±10,8 (p=0,029). Ankle ROM increased from 17.77±4.63 degrees to 17.78±5.83 degrees (p=0,1). Besides these, it was clearly seen that pelvic rotation increased from -0.158±7.96 degrees to 0,5±6.61 degrees (p=0.857). The data except improvement in the foot progression angle that was examined preoperative and postoperative changes was not significant statistically. While the first contact of the patients knee flexion was 33.25±14.26, this value was 24.46±8.84 (p=0,002) in the control after the operation. Maximum knee flexion in swing phase was 49,5±12.29 prior to operation, it became 43.02± 11,6 (p=0.024) after the operation. While the ankle dorsiflexion at midstance was -3.02±11.61, it was 3.75±7.76 (p=0.047) postoperatively. The minimum hip flexion was 15.22±16.15 degrees preoperatively and it decreased to 7.33±14.34 (p=0,0007). All reductions were measured statically as significantly. Prior to operation, hip joint force was 0,2±0.27 N*m/kg and after the operation, it was 0.23±0.22 N*m/kg (p=0.506); while knee joint force was -0.16±0.18 N*m/kg and then it became -0.13±0.11 N*m/kg (p=0.945). Furthermore, ankle joint force was 0.067±0.065 N*m/kg and then it decreased to 0.009±0.148 N*m/kg (p= 0.425). When temporospatial data of patients were examined, while cadence were 104,71±38,5 step/minute preoperatively, this became 89,59±35,31 (p=0,03), step width was 144,41±50,61 mm preoperatively, it became 147,94±87,8 (p=0,882), while walking speed was 0,656±0,268 meter/second, it was 0,667±0,269 (p=0,833). Whereas, it was seen that step length increased from 655,14±247,7 mm to 767,5±307,01 mm (p=0,01) and double support time increased from 161,3±90,2 second to 150,09±81,91 second (p=0.272). Changes on cadance and step length were statisticially significant. It was seen that other value changes were not significant statically. Isolated soft tissue release is an appropriate surgical procedure in crouch gait patients known to have no bone deformities. In knee and hip examination, kinetic and temporospatial parameters of the patients, significant improvements were obtained. After proper surgical indications and surgery performed on the proper technique, deformities that they had preoperatively and gait pattern are significantly improved.