Aynı hastanenin iki farklı üçüncü basamak yoğun bakım ünitelerinde gelişen ventilatör ilişkili pnömonili hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients with ventilator related pneumonia developed in two different tertiary intensive care units of the same hospital
- Tez No: 666507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARASU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) entübasyon sırasında pnömonisi olmayan, invaziv mekanik ventilasyon desteğindeki hastada entübasyondan en erken 48 saat sonra ortaya çıkan nozokomiyal pnömonidir. Bu çalışmada amacımız bir eğitim ve araştırma hastanesinde 2 farklı 3.basamak yoğun bakımda gelişen VİP hastalarının özelliklerini ve 30 günlük mortalitelerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olan çalışmamıza Ocak 2018- Ocak 2020 tarihleri arasında VİP gelişen 18 yaş üstü erişkin, Grup 1'de 48 ve Grup 2'de 56 hasta olmak üzere toplam 104 hasta dahil edildi. Hastaların yoğun bakım yatış esnasındaki Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II (APACHE II), Sepsis İlişkili Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA), Glasgow Koma Skoru (GKS), Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru (KPES) ve VİP tanısı konulduktan sonraki 3. 7. ve 30. günlerinde GKS ve SOFA skoru, KPES değeri ile ateş, beyaz küre, C-Reaktif Protein (CRP) ve prokalsitonin değerleri, PEEP değerleri, PO₂/FİO₂ oranları kaydedildi. Hastaların üreme etkenleri karşılaştırıldı. Bir ayın sonundaki mortaliteleri değerlendirildi. Grup 1 ve Grup 2'nin fiziksel koşulları, YBÜ'deki el hijyen oranları, hasta bakımında değişiklik yaratabilecek hemşire eğitim düzeyi ve yoğun bakım ünitelerinin hasta yatış hızı kaydedildi. Bulgular: Hastaların beyaz küre sayısı, CRP ve vücut sıcaklığı incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İki grup arasında yatış günü, tanı aldığı gün, tanı aldıktan 3, 7 ve 30 gün sonra GKS, SOFA ve KPES skorları açısından anlamlı fark saptanmadı. Her 2 grupta da en çok Acinetobacter baumanni etkeni tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ventilator-associated pneumonia (VAP) is nosocomial pneumonia that occurs at the earliest 48 hours after intubation in a patient with invasive mechanical ventilation support without pneumonia during intubation. In this study, our aim is to compare the characteristics and 30-day mortality of VAP patients developing in 2 different tertiary intensive care units in a training and research hospital. Materials and Methods: In our prospective observational study, a total of 104 patients, including adults over the age of 18, 48 patients in Group 1 and 56 patients in Group 2, developed VAP between January 2018 and January 2020. Acute Physiology and Chronic Health Assessment II (APACHE II), Sepsis-Related Organ Failure Assessment (SOFA), Glasgow Coma Score (GCS), Clinical Pulmonary Infection Score (CPES) and VAP during hospitalization. On the 3rd, 7th and 30th days after the VAP diagnosis, GCS and SOFA score, KPES value, fever, white blood cell, C-Reactive Protein (CRP) and procalcitonin values, PEEP values, PO₂ / FIO₂ ratios were recorded. Mortality at the end of one month was evaluated. The reproductive factors of the patients were compared. The physical conditions of Group 1 and Group 2, the hand hygiene rates in the ICU, the education level of nurses that could create a change in patient care, and the hospitalization rate of the intensive care units were recorded. Results: When the white blood cell count, CRP and body temperature of the patients were examined, no statistically significant difference was found between the groups. There was no significant difference between the two groups in terms of GKS, SOFA and CPES scores on the day of hospitalization, the day of diagnosis, and 3, 7 and 30 days after diagnosis. Acinetobacter baumanni agents were found the most in both groups.