Sarılop ve bursa siyahı (Ficus carica L.) incirlerinin aroma ve aroma-aktif bileşiklerinin karakterizasyonu
Characterization of aroma and aroma-active compounds of sarilop and bursa siyahi (Ficus carica L.) figs
- Tez No: 573406
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Bursa Siyahı ve Sarılop cinsi incirlerin kabuk ve meyve etlerinin aroma, aroma-aktif bileşikleri, toplam fenolik miktarı ve antioksidan aktiviteleri incelenmiş ve meyve çeşidi ve meyvenin et ve kabuk kısımlarının bu bileşiklerin dağılımına etkileri ilk kez ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Örneklerin aroma maddeleri ekstraksiyonunda sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda taze incir aromasını çoğunlukla terpen bileşiklerinin oluşturduğu ve bu bileşikleri alkol ve esterlerin izlediği belirlenmiştir. Aroma ekstraktı seyreltme analizi (AESA) sonuçlarına göre ise hem kabukta ve hem de meyve etinde limonen, β-karyofilen, asetoin, benzil alkol ve 3-penten-2-ol bileşiklerinin taze incirlerin karakteristik kokusundan sorumlu önemli aroma-aktif bileşikler olduğu saptanmıştır. Toplam fenolik miktarı ve antioksidan aktivite analizleri sonucunda, incir kabuklarının zengin fenolik içeriği nedeniyle meyve etlerine göre daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Benzer durum toplam aroma maddelerinde de tespit edilmiş ve sonuç olarak incirin kabuklu tüketilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aroma, aroma-active compounds, total phenolic composition and antioxidant activities of peel and pulp of Bursa Siyahı and Sarılop fig cvs. were investigated for the first time and the effects of different fruit varieties and different parts of the fruit on the distribution of these compounds were investigated. Liquid-liquid extraction method was used in the extraction of aroma substances of the samples. As a result of the analysis, it was determined that the aroma of fresh fig was mostly composed of terpene compounds and that alcohol and ester compounds were present in significant amounts. According to the results of aroma extract dilution analysis (AESA), compounds such as limonene, β-caryophyllene, acetoin, benzyl alcohol, and 3-penten-2-ol were found to be important aroma-active compounds responsible for the characteristic odor of fresh figs. As a result of total phenol content and antioxidant activity analysis, fig peels were found to have higher values than pulps due to its rich phenol content. A similar situation was detected in the total aroma compounds and as a result it was suggested to consume figs with peels.