Doğu Akdeniz Bölgesi ballarının naftalin ve pestisit kalıntılarının LC/MS/MS ve HS-SPME GC/MS ile belirlenmesi
Determination of pesticide and naphthalene residues in eastern mediterranean honeys by LC/MS/MS and HS-SPME GC/MS
  1. Tez No: 573408
  2. Yazar: CENGİZ MUKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin Doğu Akdeniz bölgesinin Adana, Hatay ve Mersin illerinin her birinden temin edilen 10'ar adet çiçek balı örneklerinin pestisit ve naftalin içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bal örnekleri bölgedeki arıcı birliklerinden alınmıştır. Bal örneklerinde pestisit taraması, QuEChERS yöntemiyle ön işleme tabi tutulup, LC/MS/MS cihazıyla yapılmıştır. Analizler öncesi LC/MS/MS cihazıyla laboratuarda, toplam 102 adet pestisit etken maddesi valide edilmiştir. Bal örneklerinin tamamında belirlenme sınırının (LOD) üstünde bir pestisite rastlanmamıştır. Naftalin analizi tepe boşluğu katı faz mikro ekstraksiyon (HS-SPME) GC/MS yöntemiyle yapılmıştır. Toplam 30 bal örneği içerisinde sadece bir tanesinde naftalin tespit edilmiştir. Bu değer maksimum kalıntı değeri (MRL) seviyesi olan 10 ppb nin altında kalmıştır. İki bal örneğinde ise naftalin değeri LOD seviyesinin altında iz miktarda çıkmıştır. Bu sonuçlar ışığında, ülkemiz Doğu Akdeniz bölgesi ballarının naftalin ve pestisit içermemesi hem tüketiciler ve hem de arıcılık sektörü açısında çok önemli bir bulgu olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the pesticide and naphthalene residues of 10 honey samples obtained from each of Adana, Hatay and Mersin provinces of Eastern Mediterranean region of our country. Honey samples were taken from the beekeeper units in the region. Pesticide screening in honey samples was pretreated by QuEChERS method and LC / MS / MS was performed. A total of 102 pesticide active substances were validated in the laboratory by LC / MS / MS before the analyzes. No pesticide was detected in all honey samples above the detection limit (LOD). Naphthalene analysis was performed by headspace solid phase micro-extraction (HS-SPME) GC / MS. Naphthalene was detected in one samples of the 30 honey samples. This value remained below the maximum residue level (MRL) of 10 ppb. In the two honey samples, the value was lower than the LOD level. According to results, the fact that honey in our country's Eastern Mediterranean region does not contain naphthalene and pesticides, is considered to be a very important finding for both consumers and the beekeeping sector