Görüntü işleme tekniği kullanılarak iki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae Koch.) zarar düzeyinin belirlenmesi
Determination of the damage level of two-spotted spider mite (Tetranychus urticae Koch.) using image processing technique
- Tez No: 573412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET METİN ÖZGÜVEN, DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, tasarımı ve imalatı yapılan platform yardımıyla hıyar bitkisinden alının görüntüler geliştirilen görüntü işleme algoritmalarıyla Tetranychus Urticae akarının bulunup bulunmadığı, bu akar türü var ise bitkide hangi ölçüde zarar oluşturduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla deneme alanında bu akar türünün farklı düzeylerde zarar oluşturduğu 10 adet görüntü MATLAB Image Processing Toolbox modülü kullanılarak görüntü işleme tekniğiyle işlenmiştir. Çalışma sonucunda, farklı düzeylerde elde edilen yapraktaki zarar yüzdesi; a: %20.68, b: %31.42, c: %35.13, d: %52.42, e: %57.68, f: %81.98, g: %86.73, h: %87.76, i: %87.87, j: %95.79 ile gözlem yapılarak elde edilen akar sayım sonuçları; a: 48, b: 88, c: 92, d: 102, e: 128, f: 38, g: 27, h: 26, i: 21, j: 13 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, The number of two spotted spider mites (Tetranychus urticae) on cucumber leaf and the dameges which they caused were determined by using image processing algorithms. The leaves images were taken with the camera placed on platform which is designed and produced by us. For this purpose, 10 leaf images with different levels of damage were taken and processed by using image processing technique using MATLAB Image Processing Toolbox module. As a result of the study, has been detemined the percentage of damage on leaves obtained at different levels; a: %20.68, b: %31.42, c: %35.13, d: %52.42, e: %57.68, f: %81.98, g: %86.73, h: %87.76, i: %87.87, j: %95.79 mite count results obtained by observation; a: 48, b: 88, c: 92, d: 102, e: 128, f: 38, g: 27, h: 26, i: 21, j: 13.