''4–aminofenol varlığında asetaminofenin saptanması için yeni bir voltametrik yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel voltammetric method for the determination of acetaminophen in the presence of 4-aminophenol
  1. Tez No: 573411
  2. Yazar: ENES ALHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Karbon nanotüp, niobyum ve tungsten nanoparçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerindeki asetaminofenin (ACT) saptanması için kullanılmıştır. Bir çok elektrot ile karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi (Nb-NPs/W-NPs/CNTs/GCE), ACT için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot ACT için 0.391 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.388 V civarında yine bir indirgenme piki vermektedir, Pik potansiyelleri arasındaki fark 3 mV olarak hesaplanmıştır. ACT'nin saptanması, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, ACT'nin 2.0x10-9 M ile 6.0x10-7 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme ACT için 7.09 x10-9 M'lık bir saptama sınırına olanak vermiştir. Ayrıca, (Nb-NPs/W-NPs/CNTs/GCE) yüzeyinde ACT için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda ACT'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanotubes, neobium and tungsten nanoparticles. The proposed voltammetric platform was utilized for the detection of acetaminophen (ACT) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Nb-NPs/W-NPs/CNTs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of ACT. The proposed electrode exhibited a well-defined oxidation peak at 0.391 V and a reduction peak at 0.388V for ACT. The separation in peak potentials was calculated to be 3 mV. Detection of ACT was performed using square wave voltammetry. It was shown that the response of ACT was linear in the concentration range from 2.0x10-9 M to 2.1x10-6 M. The composite material enabled a detection limit of 1.65 x10-10 M for ACT. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for ACT at the surface of Nb-NPs/W-NPs/CNTs/GCE. The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of ACT in pharmaceuticals.