Evsel atıksuların yapay sulak alanlarla arıtılması: Şırnak- Dirsekli köyü örneği
Artificial wetland treatment of domestic wastewater in Dirsekli village of Şırnak province
  1. Tez No: 573434
  2. Yazar: İHSAN SÜREYYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKİ GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde arıtma sistemleri büyük bir hızla gelişmekte olup, karmaşık ve pahalı sistemler yapılmaktadır. İnşa edilen karmaşık sistemlerde yüksek maliyet ve işletme zaafı meydana gelmektedir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde inşa edilmesi planlanan arıtma sistemlerinde en çok karşılaşılan problem kalifiye elemandır. Özellikle son yıllarda taşrada doğal arıtma sistemlerinin ucuz ve çevreye uyumlu olmaları nedeni ile pahalı ve karmaşık arıtma sistemleri yerine tercih edilmektedir. Yapay sulak alanların az bakım gerektirmeleri, düşük maliyet, kolay işletme ve arıtmada gösterdikleri performansla diğer arıtma sistemlerine oranla daha fazla tercih edilmektedir. Sürdürülebilir atıksu arıtma ile bu sistemler özellikle taşrada oldukça ideal sistemlerdir. Bu çalışmada, Devlet desteği ile taşrada arazi problemi olmayan yerlerde yapay sulak alanların uygunluğu, sulak alan inşa ve işletmesinde karşılaşılan problemler Şırnak ilinde örnek bir uygulama ile değerlendirilmiştir. Çalışmada Şırnak ili Dirsekli köyünde inşasından işletmeye alınana kadar örnek uygulama seçilmiştir. Örnek tesisin projelendirme ve inşası 3 ay boyunca devam etmiştir. Yapım aşamasında karşılaşılan problemler, işletmeye alındıktan sonra atık suyun muhtevasında oluşan değişiklikler gözlemlenmiştir. Yapay sulak alanların ekonomik olmalarının yanı sıra işletmenin kolaylığı ve taşrada kirlilik ve mikroorganizma giderimin de oldukça verimli olmasıyla tercih edilebilecek sistemlerdir. Ancak bu tür sistemler projelendirilirken yapılacak yerin coğrafik ve iklim yapısının değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the treatment systems are developing at a great pace and complex and expensive systems are being made. High costs and operational weakness occur in complex systems built. Especially the most common problem in the treatment systems planned to be built in the Eastern Anatolia Region is the qualified personnel. Especially in recent years, natural treatment systems in the countryside are cheap and environmentally friendly and they are preferred instead of expensive and complex treatment systems. Low maintenance, low cost, easy operation and performance of artificial wetlands are more preferred than other treatment systems. With sustainable wastewater treatment, these systems are particularly ideal in the provinces. In this study, the suitability of artificial wetlands and problems encountered in the construction and operation of wetlands were evaluated with a sample application in Şırnak province. In the study, the sample application was chosen from the construction of the village of Dirsekli in Sirnak province until it was commissioned. The design and construction of the sample plant continued for 3 months. The problems encountered during the construction phase were observed after the operation and the changes in the content of the wastewater were observed. In addition to being economical, artificial wetlands are the systems which can be preferred due to the ease of operation and removal of pollution and microorganism in the provinces. However, the geographic and climatic structure of the site should be evaluated when projecting such systems.