Evaluation of innovative filter materials and operatingconditions in vertical flow wetlands for greywater treatment
Grisu arıtımında dikey yüzeyaltı akışlı sulak alanlarda yenilikçi filtre malzemeleri ve işletme koşullarının değerlendirilmesi
- Tez No: 962393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKREM KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel su kıtlığı, artan nüfus ve iklim değişikliğinin etkisiyle giderek daha ciddi bir sorun haline gelmektedir. Bu bağlamda, evsel atıksuların yeniden kullanımı için gri suyun arıtılması kritik öneme sahiptir. Çalışmada, laboratuvar ölçeğinde dikey akışlı yapay sulak alan sistemleri kurulmuş ve özellikle yenilikçi bir filtre malzemesi olan perlitin performansı incelenmiştir. Perlitin gözenekli yapısı, yüksek oksijen kapasitesi ve geçirgenlik özellikleri sayesinde çakıla göre daha etkin bir seçenek oluşturduğu görülmüştür. Deneyler farklı hidrolik yükleme hızları ve işletme koşullarında gerçekleştirilmiştir. Ölçülen parametreler arasında KOİ, TKN, amonyum, nitrat, fosfat, sülfat, çözünmüş oksijen, bulanıklık ve pH yer almıştır. Sonuçlar, organik madde ve besin gideriminde her iki malzemenin de başarılı olduğunu, ancak perlitin özellikle KOİ ve azot gideriminde daha yüksek verim sağladığını göstermiştir. Dinlenme fazı içeren işletme koşullarında nitrifikasyon ve denitrifikasyon süreçlerinin optimize edildiği gözlemlenmiştir. Perlitin bu üstün performansı, onu sürdürülebilir bir filtre malzemesi olarak ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışma, gri suyun yeniden kullanımı ve döngüsel ekonomiye geçiş hedeflerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Global water scarcity is becoming an increasingly critical challenge due to population growth and climate change. In this context, greywater treatment plays a vital role in sustainable water reuse. This study established laboratory-scale vertical flow constructed wetlands and focused on evaluating the performance of perlite as an innovative filter material. Because of its porous structure, water retention capacity, and high oxygen transfer properties, perlite provided a promising alternative to conventional gravel. Experiments were conducted under different hydraulic loading rates and operational modes to analyze treatment efficiency. Parameters such as COD, TKN, ammonium, nitrate, phosphate, sulfate, dissolved oxygen, turbidity, and pH were measured. Results revealed that both substrates achieved significant removals, while perlite consistently outperformed gravel, particularly in COD and nitrogen reductions. The inclusion of resting and flooding phases improved nitrification and denitrification processes, further highlighting perlite's advantages. These findings demonstrate that perlite is a sustainable and high-performance material for vertical flow constructed wetlands. The research also supports Türkiye's greywater reuse initiatives and contributes to circular economy objectives.