Emmanouil Limenitis'in 'Rodos'ta Veba (To thanatikon tis Rodou)' adlı eserinin çevirisi ve incelenmesi
A translation and analysis of Emmanouil Limenitis' 'Plague in Rhodes (To thanatikon tis Rodou)'
  1. Tez No: 573489
  2. Yazar: BIOUSRA DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN KIRLIDÖKME MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Emmanouil Limenitis XV. yüzyılda Rodos adasında yaşamış bir şairdir. Toplamda ona atfedilen üç şiir vardır. Tezimin çeviri ve inceleme konusu olan“Rodos'ta Veba”isimli son eseri, 1500 yılında, Osmanlı fethi öncesi Rodos'ta yazılan en önemli eserlerden biri sayılmaktadır. Eserin adından da anlaşılacağı üzere, yazar, Rodos adasını iki yıl boyunca etkisi altına alan veba salgını hakkında bilgiler sunmaktadır. 1498-1500 yıllarında Rodos'ta yaşanan veba salgını yazarın ailesinden de olmak üzere adada yaşayan pek çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Şüphesiz ki bu trajik olay yazarı bu şiiri yazmaya teşvik etmiştir, ancak eseri bu kadar mühim kılan vebaya ek olarak adanın tarihi ve geleneksel yaşantısı hakkında bilgiler içermesidir. Yunanların, Katolik Latin Saint Jean Şövalyeleri yönetimi altında Rodos adasında hangi şartlar altında yaşadıklarını, yazarın Latinlere ve Türklere bakış açısını, Ortaçağ Hıristiyan dünyasının dini ve sosyal yaşantısını, vebanın Ortaçağ edebiyatı ve sanatına yansımalarını ve yazarın kullandığı dil özellikleri gibi birçok konu çalışmamızda ele alınmıştır. Eser içerdiği bu bilgilerle XV. yüzyılda On İki Adalar kültürüne ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Emmanouil Limenitis was a poet who lived in the 15th century on the island of Rhodes. Three poems are attributed to him. The title of my dissertation is the translation and analysis of his last poem titled“The Plague of Rhodes”. The work was written in 1500 and is one of the most important works written on Rhodes before the Ottomans captured the island. As can be seen from the name of the poem, the author gave information about the plague epidemic that struck for two years the island of Rhodes. This epidemic took place in 1498-1500 and caused death to the inhabitants of the island even from the family of the poet. Undoubtedly this tragic event became the reason for writing this poem but the thing that makes the work so remarkable is the information the poet gave us about the history and the traditional life of the island. The work includes topics such as the life of the Greeks under the domination of the Catholic Knights Hospitaller, the poet's view of the Latins and the Turks, the religious and social life of the Christian inhabitants of the island in the Middle Ages, the influence of plague on literature and the art in the Middle Ages and properties of the medieval Greek language. The information contained in the work illuminates the 15th century Dodecanese culture.