Sensory dissonance curves with ADSR envelope & partial type analysis as an additive synthesis strategy
Bir eklemeli sentezleme stratejisi olarak ADSR zarfı ve doğuşkan tipi analizi ile genişletilmiş duyumsal uyumsuzluk eğrileri
- Tez No: 782588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMMANOUIL EKMEKTSOGLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın odak noktası, duyusal uyumsuzluk kavramı ve bunun ton ve tını sistemlerinin karmaşık doğasıyla ilişkisidir. Bu kavram genliklerinin algılanmasındaki dalgalanmaya karşılık gelir ve iki ton arasında oluşan harmonik ritim miktarı olarak tanımlanabilir. Bu kavramı incelemek için iki araştırma sorusu oluşturulmuştur. Birincisi, ADSR parametreleri olarak da bilinen doğuşkan zarf bileşenlerinin, sinüs dalgası parçalarından oluşan bir tınının duyusal uyumsuzluk hesabını etkileyip etkilemediğidir. Önceki çalışmalar, hesaplama için doğuşkan genlik değerlerini kullanıyor ve duyusal uyumsuzluğun teorik yönlerine odaklanıyor. Zarf bilgisi eklemenin ve bunu test etmenin amacı, duyusal uyumsuzluk kavramını daha pratik bir kullanıma taşıma olarak belirtilebilir. İkinci soru, harmonik doğuşkan tipinin toplam duyusal uyumsuzluğu etkileyip etkilemediğidir. Bu araştırmada, yukardaki soruların olası cevaplarını bulmak için sanal deneyler yapılmıştır. Giriş bölümünde, ses ve müziğin bilgisayar vasıtasıyla analizinin kapsamı, bileşenleri ve yöntemleri incelenmektedir. Bu bağlamda ilk olarak ses ve müziğin arasındaki ilişki dijital izleme yöntemleri üzerinden incelenmiştir. Ses doğası gereği iki ayrı kategoride algılanabilir ve incelenebilir. Fiziksel ve algısal olarak ayrılan bu özellikler araştırmanın içinde yer alan kavramlar ve hesaplamalar için bir temel teşkil etmektedir. Frekans-nota perdesi ve genlik-algılanan ses yüksekliği arasındaki ilişkilerin kendi aralarında tanımlanmasının ardından bunların araştırma kapsamında ne öneme sahip oldukları hem insan merkezli algısal bir bakış açısından hem de algıdan bağımsız bir biçimde inceleme ve hesaplama için nicel bir bakış açısından açıklanmıştır. Ses ve müzik araştırmalarının geçmişten günümüze getirdiği bilgi ve deneyimler çerçevesinde derlenen bu bilgiler bu alanların içinde yapılabilecek test ve deneyler için bir prosedür olarak düzenlenmiş ve tekrar edilebilirlik açısından önemli bir konumda değerlendirilmiştir. Ses ve müziğin, kayıt teknolojileri vasıtasıyla mümkün olan dijital yollarla kaydedilip, dönüştürülüp, saklanıp, işlenmesi vasıtasıyla bir incelemeye tabi tutulması, bu dijital yolların bahsedilen ses özelliklerini nasıl temsil ettiği sorusuyla bir sonraki odak noktası olmuştur. Bu konu dijital ses örnekleri için niceleme ve Fourier dönüşümlerinin üzerinden takip edilmiştir. Bu yapı üzerinden araştırmanın takip ettiği asıl konu olan duyusal uyumsuzluk için ölçülebilir parametrelerin nasıl elde edildiği ve temsil edildiği incelenmiştir. Bu noktada, duyusal uyumsuzluk kavramı, içerdiği mekanizmalar ile açıklanmış ve yapısı itibariyle araştırma sorularıyla bağlamsal olarak ilişkilendirilmiştir. İki sinüs dalgasının birleşmesiyle oluşan sonuç dalgasının algılanmasında, bu iki dalganın frekans ve genlik bilgileri ile ilişkili bir biçimde bir bozukluk olarak tanımlanabilecek olan duyusal uyumsuzluğun son çalışmalar ışığında matematiksel olarak nasıl tanımlandığı, programlama yöntemleri sayesinde nasıl izlendiği ve bu parametrenin nasıl grafik bilgisine dönüştüğü incelenmiştir. Buna ek olarak da daha önceki çalışmalarda yer alan 2'den fazla sinüs dalgasından oluşan kompleks dalgaların davranışının üzerinden de aynı bakış açısıyla geçilmiştir. Bu noktaya kadarki kümülatif bilgi Hermann von Helmholt'ün başlattığı R. Plomp, W.J.M Levelt, William Sethares and Jan Haluska gibi araştırmacı akademisyenlerin yarattığı sistematik düşünce üzerinden oluşturuldu. Bu araştırma için belirlenen test konusu da aynı şekilde bu alanın üzerinde tasarlandı. Yukarıda belirtilen araştırmacıların çalışmalarında duyusal uyumsuzluğun hem matematiksel olarak hesaplanması hem de bu hesaplamaları yapan bir algoritma programlanması için her bir sinüs dalgasının frekans ve genlik değerleri kullanılmıştır. Bu bağlamda bu araştırmanın ilk merkezi frekans ve genlik bilgilerinin yanına genliğin zaman içindeki değişimi olarak tanımlanabilecek zarf bilgisinin eklenmesi ve de bunun sonuçları olarak belirlenmiştir. İkinci konsantrasyon alanı farklı sayıda ve de farklı frekanslara sahip sinüs dalgası kombinasyonlarının incelenmesi ve de iki frekansın arasındaki oranın müzikal olarak nasıl sonuçlar yarattığı olarak tanımlanmıştır. Bu iki araştırma konusu, programlama ve de müzikal bilgi çıkarım alanlarının sağladığı olanaklar ile birer teste çevrilmiştir. İkinci bölümde giriş bölümünde yer alan kavramlara yönelik deney tasarımları gösterilmektedir. İlk deney, sinüs dalgalarından oluşan tını verilerinin oluşturulmasını, bu tınıların denklemsel etkilerinin hesaplanmasını ve doğuşkanların zarf bilgisinin genlik ağırlıklarına etkilerini içermektedir. İkinci deney, farklı türdeki harmonik doğuşkanları, bunların duyusal uyumsuzluk eğrileri üzerindeki etkilerini ve harmonik doğuşkanların tamsayı frekans oranlarını farklı ton sistemlerinden oluşan inharmonik doğuşkan oranlarıyla değiştirme girişimlerini içerir. Bu testlerin bileşenlerinin ve de sonuçlarının verimli bir şekilde incelenebilmesi için sonuç rapor tasarımları hem testlerin kontrol parametrelerinin hem de sonuç grafiklerinin beraber incelenebilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 3. bölüm deneylerin sonuçlarını ve 4. bölüm deneylerin sonuçları üzerine açıklamaları içerir. Birinci testin sonucunda sinüs dalgalarının genlik bilgisinin zarf bilgisiyle genişletilmesinin, eğrilerin temsil ettiği toplam duyusal uyumsuzluğu azalttığı ama bu azalmanın enerji kaybı olarak da tanımlanabileceği; buna ek olarak zarf bilgisi içindeki maksimum genlik noktalarının farklı frekans bilgisine sahip sinüs dalgaları üzerindeki dağılımının duyusal uyumsuzluk grafiğinin davranışı üzerinde bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. İkinci deneyin sonucu ise 4'lü, 5'li ve 6'lı harmonik doğuşkan kombinasyonlarının duyusal uyumsuzluklarının müzikal notalar ile olan ilişkisinin bir kataloğa çevrilmesidir. Bu sonuçların üzerine duyusal uyumsuzluk parametresinin, eklemeli ses sentezlemesi metotları ile paralel kullanımı için stratejiler oluşturulmuştur. Bu araştırma bu stratejiler ve de testler göz önüne alındığında duyusal uyumsuzluk kavramının müzikal kullanımı ve de müzik analizi için bir bileşen olması yolunda başlangıç seviyesinde verimli bulunmuştur. Gelecek araştırmalar ve testler için de bir şablon tasarımı olarak değerlendirilmesi mümkündür. Sadece teknik ve teorik açıdan kavramın ele alınması durumunu değiştiren bir bakış açısıyla, eklemeli sentezleme metotlarının oluşturulması ve de genişletilmesi için duyusal uyumsuzluğun bir parametre olarak tını tasarımında kullanılabilmesi ise sonuçlar ışığında bir motivasyon ve potansiyel yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the concept of sensory dissonance and its relation to the complex nature of tone and timbre systems. It can be described as the amount of harmonic beating occurring between two tones which correspond to the fluctuation in the perception of their amplitude. Two research questions are set to investigate this concept. The first one is whether the envelope components of a partial, which are also known as ADSR parameters, affect the sensory dissonance calculation of that timbre which consists of the sine wave partials or not. Previous studies are using pure amplitude values of partials for calculation and focused on theoretical aspects of sensory dissonance. The aim of adding envelope information and testing it is an attempt to extend the concept of sensory dissonance to more practical usage. The second question is, does the type of a harmonic partial effect the total sensory dissonance. In this research, there are virtual tests which were held to find possible answers to these questions. In the introduction section, the scope of computational analysis of sound and music is investigated through its components and methods. In addition to that, the concept of sensory dissonance is described with its mechanisms and is contextually connected to the research questions in terms of structure. The second section shows the test designs regarding the concepts in the introduction section. The first test includes timbre data generation consisting of sine waves, calculation of the weight for those timbres, and their effects on the amplitude weights of the partials. Second test includes the different types of harmonic partials and their effects on the sensory dissonance curves as well as the attempts of replacing the integer frequency ratios of harmonic partials with inharmonic partial ratios consisting of different tone systems. Section 3 is containing the results of two tests and Section 4 have the remarks on the tests.