Improving the vocabulary learning process of young adults with hidden object games in a fun and effective way
Gizli nesne oyunları ile genç yetişkinlerin kelime öğrenme sürecini eğlenceli ve etkili bir şekilde geliştirme
- Tez No: 573499
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kelime öğrenimi, yabancı dil öğreniminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kelime öğreniminin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini hedefleyen birçok strateji vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar da bu stratejiler arasında yer almaya başlamıştır. Bu bağlamda, ne kadar etkili olduklarını bulmak için pek çok çalışmada video oyunları da kullanılmıştır. Bu çalışmada, gizli nesne oyunlarının kelime öğrenimine etkileri ve bu oyunların genç yetişkinlere kelime öğrenme deneyimlerinde eğlenceli ve etkili bir yol sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Bu amaçla, bu çalışma bir üniversite hazırlık okulundaki 56 alt orta seviye genç yetişkin öğrenciye uygulanmıştır. Bu yarı deneysel karma yöntem çalışmasında, kontrol grubundaki katılımcılar tek dilli sözlükleri kullanarak kelime listeleri yapmış ve deney grubundakiler bir gizli nesne oyunu oynamışlardır. Her iki grubun üyelerine ön test ve son test uygulanmış ve deney grubu ile yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Test sonuçları bağımsız ve bağımlı eşleştirilmiş t-testi ile analiz edilmiştir ve yapılandırılmış görüşmedeki cevaplar için bir içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, gizli nesne oyununun kelime öğrenmeyi kolaylaştırmanın çok etkili bir yolu olduğunu ve katılımcıların çoğunluğunun bu deneyimi eğlenceli ve etkili bulduğunu göstermektedir. Bu çalışma, dil öğrenenleri gizli nesne oyunlarını oynamaya ve aynı anda eğlenceli bir şekilde kelime öğrenmeye teşvik edebilir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary learning is an indispensable part of foreign language learning. There have been many strategies aiming at effective realization of vocabulary learning. With the advancement of technology, computers have also started to take part in these strategies. In this respect, video games have also been used in many studies to find out how effective they are. In this study, the effects of hidden object games on vocabulary learning have been investigated to find out whether these games provide young adults with a fun and effective way in their vocabulary learning experience. To this end, this study was implemented to 56 pre-intermediate level young adult learners in a university preparatory school. In this quasi-experimental mixed method study, the participants in the control group made word lists using monolingual dictionaries and the ones in the experimental group played a hidden object game. A pre-test and post-test were given to members of both groups, and a structured interview was conducted with the experimental group. The test results were analyzed through independent and dependent paired t-test, and a content analysis was conducted for the responses in the structured interview. The findings show that the hidden object game was a significantly effective way of facilitating vocabulary learning, and the majority of participants found this experience entertaining and effective. This study might encourage language learners to play hidden object games to have fun and learn vocabulary at the same time.