İtme-çekme faktörlerinin Türkiye'de faaliyet gösteren Suriyeli göçmen girişimcilerin algılanan rekabet stratejileri üzerindeki etkisi
The effect of push-pull factors on perceived competition strategies of Syrian immigrant entrepreneurs operating in Turkey
  1. Tez No: 573511
  2. Yazar: YAĞMUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İLHAN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde dünyanın birçok yerinde göç hareketleri yaşanmakta ve bu hareketler hem bulundukları bölgeyi hem de dünyanın tamamını önemli ölçüde etkilemektedir. Günümüzün küresel dünyasının en çok öne çıkan kavramlarından biri olan girişimcilik, göç hareketleri ile de birleşerek göçmen girişimciliği alanını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı; itme-çekme faktörlerinin, göçmen girişimcilerin algılanan rekabet stratejileri üzerindeki etkisini ev sahibi ülke bağlamında tespit etmektir. Bu bağlamda sosyal ağ teorisi, kurumsal teori ve kaynak temelli görüş çerçevesinde göçmen girişimciliğe ve Porter'ın rekabet stratejilerine yönelik motivasyon ve engelleri içeren eklektik bir model geliştirilmiştir. Bu model, Türkiye'de faaliyet gösteren 55 Suriye kökenli göçmen girişimci ile yüz yüze yapılan anket çalışması aracılığıyla sosyal ağların, sosyal sermayenin, insan sermayesinin, kurumsal içeriğin ve iş yaşam evrelerinin aşamalı etkisinin ele alındığı niceliksel analizler yoluyla birincil veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, göçmen girişimcilerin maliyet liderliği stratejisini tercih etmelerinde en önemli etkenin, sahip oldukları güçlü bağlar olduğunu; farklılaştırma stratejisini tercih etmelerinde ise, dışsal sosyal sermayelerinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda göçmenlerin, ev sahibi ülkenin işgücü piyasasında edindikleri deneyim, farklılaştırma stratejisini tercih etmede bir diğer önemli unsur olmaktadır. Ev sahibi ülkenin kurumsal bağlamının ise, algılanan rekabet stratejileri üzerindeki etkisine dair anlamlı ilişkilere rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Today there are migration movements in many parts of the world and these movements affect both the region and the whole world. Entrepreneurship, one of the most prominent concepts in today's world, unites with migration movements and presents the field of immigrant entrepreneurship. The aim of this study; Identify the impact of push-pull factors on perceived competition strategies in the context of host country of migrant entrepreneurs. In this context, within the framework of social network theory, institutional theory and resource-based approach, an eclectic model including the motivation and barriers to immigrant entrepreneurship and Porter's competitive strategies has been developed. 55 Syrian-born immigrant entrepreneurs operating in Turkey, business social networks, social capital, human capital, face to face, gradual effects of business content and dealt with through the business life stages were assessed by quantitative analysis. The findings of the study show that the most important factor in choosing migrant entrepreneurs for cost leadership strategies is strong ties; differentiation strategy is important in foreign social capital preferences. At the same time, the experience of migrants in the labor market of the host country is an important factor in choosing the differentiation strategy. On the other hand, no significant relationship was found regarding the impact of the institutional context of the host country on perceived competition strategies.